‘Çocuklara nasihat etmek yerine onlara örnek olun’

Eğitimci-yazar Halit Ertuğrul, çocuklara nasihat edip emretmek yerine önce ebeveynlerin kendilerinin yapıp örnek olması gerektiğini söyledi.

Ertuğrul, ailede yapılan en büyük yanlışlardan birinin ebeveynlerin çocuklara sadece emretmekle yetinmek olduğunu belirterek,önce kendileri tarafından yapılıp örnek olunması gerektiğini kaydetti.

Aile ve gençliğin eğitimi konusunda önemli doneler veren Ertuğrul, anne babanın yapmış oldukları yanlışları gösterip, olması gerekenleri sıraladı.

Günümüz ailesinde 3 önemli hatanın olduğunu belirten Ertuğrul’a göre yapılan yanlışlar şöyle: 1) Evlenen kişilerin, anne ve babasının kendini fazla sıktığını söyleyerek çocuklarını aşırı serbest bırakmaları. Bunun sonucunda çocuk belli bir yaşa gelmeden bana, anne ve babamda, poliste, asker ve devlette karışamaz demeye başlıyor.

2) İkinci yanlışta da çocukların fazla kısıtlanması. Bunun sonucunda ise çocuklar hiç bir şey yapamaz hale geliyor ve ilerleyen yaşlarda önüne geçilemeyen felaketlere sebebiyet verilmiş olunuyor.

3) Burada ise çocuklara fazla koruyucu davranılıyor. Bu da çocukların kendi başlarına yaşama imkanını azaltıyor.

Ailede yapılan yanlışların yanında olaması gereke kurallarıda sıralayan Halit Ertuğrul, şöyle devam etti:

1) Çocuklara nasihat etmeyip emir verme, onlara örnek ol. Aileler burada kendi yapmadıkları şeyleri çocuklarından isterler. Halbuki burada önemli olan, emretme, yap göster, örnek ol ondan sonra da ondan iste.

2) Çocukların önünde tartışıp kavga etmeyin. Eğer çocukların yanında kavga ederseniz, onların size olan saygısını kaybedersiniz. Çocuk yüceltilmiş anne babanın evladı olmaktan her zaman gurur duymaktadır.

3) Ya çocuklarınıza söz vermeyin, veya verdiğiniz sözü tutun. Eğer verdiğiniz sözleri tutmazsanız, çoc uğunuzun size olan güvenini kaybetmenin yanında onlarında yalana alışmasına sebep olursunuz.

4) Çocuklarınızda insaniyet ve merhamet duygularının gelişip kavileşmesini istiyorsanız, onları kendilerinden daha zor durumda olanlarla tanıştırın. Eğer kendilerinden zor durumda olan insanları görüp tanırlarsa içinde bulundukları nimetlerin kıymetini daha iyi anlar ve huzurlu bir yaşamın kapısını aralarlar.

Eğitimci Yazar Halit Ertuğurul’un Belediye Kültür Merkezi’nde verdiği koferansa çok sayıda dinleyici katıldı. Duygulu anların yaşandığı konferansta Ertuğrul, yazdığı kitapların gerçeklerden yola çıktığı için o derece etkili olduğunu vurguladı. ‘Kendini Arayan Adam’ adlı kitabının filme uyarlanacağını belirten Ertuğrul, “Dünya’nın bir çok yerinde okunup, değer gören bu kitaplar gerçekleri anattığı için bu kadar kabul görmektedir.” dedi.

Ayrıca bozulmalara rağmen Türk kültürünün Avrupa kültüründen daha ilerde olduğuna işaret eden Ertuğrul, “Avrupa ülkelerinde aile bireyleri bile birbiriyle görüşmek için randevu alıyor. Bir evde yabancı gibi yaşıyorlar. Onların zenginliği ve gelişmişliği gösterişten ibaret.” şeklinde konuştu.

Ertuğrul ayrıca insan olarak, Allah’ın verdiği sağlığın bir rahmet olduğunun altını çizerek, kıymetinin bilinmesinin önemine de vurgu yaptı.