‘Çocuklara soğuk algınlıklarında antibiyotik vermeyin’

Çocuklarda görülen soğuk algınlıklarında antiboyotik kullanılmaması gerektiği, aksi taktirde yan etkileri olabileceği ve zehirlenmeye kadar götürebileceği belirtildi.

Çukurova Groseri Mağazalarının Hiltonsa’da düzenlediği 9. Sağlık Günleri Konferansı’nda konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emre Alhan, soğuk algınlığına yakalanan bir çocuğa kullanılacak antibiyotiğin hastayı iyileştirmeyeceğini söyledi.
Alhan, çocuklarda sık görülen burun tıkanıklığında solunumun ağız yoluyla yapılmaya başlanması ile boğaz kurumaları ve ağrıların meydana gelebileceğini kaydetti.
Alhan, büyük çocuklarda ağır seyreden bu hastalığın görülmesi halinde ise hemen doktora başvurmanın gereksiz olduğuna değindi. Hastalık halinde antibiyotik kullanımının sakıncalı olabileceğini açıklayan Alhan, bu alışkanlığın ebeveynler tarafından bırakılmasını istedi.
Alhan, hastalık hakkında çocuğun yaşına göre tedavi görüldüğünü açıklayarak şunları söyledi: “3 aydan büyük bir çocukta uykuya eğilim varsa bir hekime başvurulabilir. Bunun nedeni soğuk algınlığına yakalanmış bir çocuğun vücut direncinin kırıldığının göstergesi olabilir. Bunun yanında soğuk algınlıklarında antibiyotik kullanmayın. Antibiyotik hastalığı iyileştirmez, aksine yan etkiler gösterebilir. Bunun için ebeveynler bu alışkanlıklarını bırakması gerekir.”
YÜKSEK DOZAJDA VERİLEN İLAÇ HASTAYI İYİLEŞTİRMEZ
Prof. Dr. Emre Alhan, ailelerin en büyük yanlışlıklarından birisinin de soğuk algınlığına yakalanan bir çocuğa verilmesi gereken ilaç doz ayarını bilmemesi olduğunu söyledi.
Alhan, “Şurubu belki fazla veririm çocuğum çabuk iyileşir, dozajını yüksek vereyim ki hemen iyileşsin düşüncesi çok yanlış. Kesinlikle doktorun tavsiye ettiği dozaj ayarında hastaya ilaç verilmelidir. Yüksek dozda verilen ilaçlar yan etki gösterebilir. Buna dikkat etmek gerekir” dedi. Alhan, burun tıkanıklıklarında en iyi ilacın tuzlu su olduğuna da dikkat çekti.
Konferansta ayrıca Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, çocukluk çağında beslenme ve aşılar, Prof. Dr. M. Ali Vardar da doğum sonrası anne sağlığı konularından katılımcılara bilgi verdi.