Çocuklara ‘söz’ hakkı geliyor

“Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak mümkün değil ama azaltılabilir."

“Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak mümkün değil ama azaltılabilir. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz” diyen RTÜK Başkanı Zahit Akman, çocukları şiddetten uzak tutmak üzere anne babalara yönelik düşünülen “Akıllı Simge” sistemine de yakında geçileceğini belirtti.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk izleyicilerin sorunlarını çocukların ağzından dinledi. RTÜK tarafından düzenlenen ve televizyon yayınlarının çocuklar üzerindeki etkilerinin değerlendirildiği “Televizyon ve Çocuk” konulu panele çocuklar da katılarak yayınlarla ilgili görüş ve isteklerini dile getirdiler.

“Akıllı işaretler”
Panelde konuşan RTÜK Başkanı Zahid Akman, çocukların televizyonun zararlı etkilerinden korunması için gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi. RTÜK’ün internet sayfasında, kurumun çalışmaları hakkında her türlü bilgilendirmenin yapıldığını hatırlatan Akman, göreve geldikten sonra çocuklar için yeni bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Bu çalışmayla çocuklara yönelik bir internet sayfası hazırlandığını, burada çocukların televizyon programları hakkında eleştiri ve önerilerinin değerlendirileceğini kaydeden Akman, “İnternet sayfası önümüzdeki 1 ay içinde hizmete girecek. Bu çalışmayla çocuklarımızı zararlı yayınlardan korumayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Kurul olarak yürüttükleri bir diğer projenin de ‘akıllı işaretler’ olduğunu dile getiren Akman, tamamen ebeveynleri bilgilendirmeye yönelik bir simge çalışması olan bu projeyle, çocukların ve gençlerin zararlı yayınlardan korunmasının amaçlandığını söyledi.

Çocuklar argodan şikayetçi…
Panelde konuşan çocuklar ise en çok yayınlardaki argo ve şiddetten şikayetçi oldu. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulu 5. sınıf öğrencileri, şikayetlerini dile getirip, “Bizler TV kanallarından veya sivil toplum kuruluşlarından Çocuk Medya Gruplarının oluşturulması istiyoruz. Böylece yapımlarda söz sahibi olabiliriz. Reklamlar konularına göre belirli saatlerde yayınlansın. Çocuklara özel haber programları, yaşlarına uygun eğlence programları yapılsın isteriz. Çocuklara özel yarışma programları, belgesel hazırlansın. Sonuç olarak, çocuk dostu televizyon yayıncılığı istiyoruz. Akıllı kutu televizyonlar istiyoruz. Televizyonun sadece para ve şöhret kazandıran değil, geleceğimize destek olan bir araç olmasını istiyoruz” şeklinde taleplerde bulundu.

Şiddete duyarsızlar
RTÜK tarafından yapılan araştırmalar, Türkiye’de bir kişinin günde ortalama dört saat televizyon izlediğini, çocuk ve gençlerin ise televizyon izleyicileri arasında dezavantajlı grubu oluşturduğunu ortaya koydu.

Araştırmalar, televizyon programlarındaki zararlı yayın içeriği sebebiyle “çocuk ve gençlerin şiddete karşı duyarsızlaştığı, çevreyle ilişkilerinde saldırgan tavırlar sergilediği, televizyon programlarındaki başat karakterleri model olarak aldığı” sonucunu gözler önüne seriyor.