Çocuklara zorla hırsızlık yaptıran 11 kişi yakalandı

İstanbul'da, küçük yaştaki çocuklara zorla hırsızlık yaptırdıkları tespit edilen biri bayan toplam 11 kişi yakalandı..

Edinilen bilgiye göre, Eminönü ve Fatih’te küçük yaşta hırsızlık yaparken bir çocuk yakalandı. Çocuk, Diyarbakır’dan zorla İstanbul’a getirildiğini söyledi. Hırsızlık yapması için ‘Maşallah’ isimli kişinin silahla kendisini tehdit ettiğini söyleyen çocuk, olayla ilgili polise bilgi verdi. Çocuğun verdiği iki adrese sabaha karşı baskın düzenleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, biri bayan toplam 11 kişiyi gözaltına aldı. Çete lideri Maşallah K. (20) olan çete üyelerinin daha önce hırsızlıktan sabıkaları bulunduğu ortaya çıktı.

Ekrem G. (24) ve Atilla U.’nun (19) çete yardımcılığını yaptığı toplam 11 kişinin üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda, 57 adet cep telefonu, 8 adet el telsizi, 2 adet data bank, 2 adet hesap makinesi, 1 adet CD çalar, 15 adet fotoğraf makinesi, 2 kamera ve 3 dizüstü bilgisayar olmak üzere toplam 90 adet malzeme ele geçirildi.

Zanlıların çocukları ‘fotmen’ olarak adlandırılan guruplar halinde örgütledikleri belirlendi. Gurup halinde dolaşan çocuklar gözlerine kestirdikleri kişinin çantasını gizlice soyuyor. Bunu yaparken çocuklar kendi aralarında görev paylaşımı yapıyor. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan toplam 11 kişinin Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki sorguları tamamlandıktan sonra Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi.