Çocuklarda süt tüketimini artirin!

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Muharrem Certel, çocuklara süt tüketimi aliskanliginin kazandirilmasi gerektigini söyledi.

Ögrenci velilerinin yogun ilgi gösterdigi seminerde Certel, okula giden bir çocugun günlük ne kadar kaloriye ihtiyacinin oldugunu ve bunlari hangi besinlerden ne sekilde almasi gerektigi üzerinde durdu. Certel, ebeveynlerin çocuklarina özellikle süt tüketimi aliskanligini kazandirmasi gerektigini ifade etti.

Cumhuriyetin ilk yillarinda uygulanmaya çalisilan ama basarili olunamayan, Antalya’da da bir ara bazi pilot okullar seçilerek uygulanmaya çalisilan Okul Sütü Programi hakkinda bilgiler veren Certel, “Bazi Avrupa ülkeleri ve Amerika’da basariyla hayata geçirilen program, çocuklarin boylarini 3 – 5 cm uzatip, zihinsel fonksiyonlarini kullanma oranlari yükseltmektedir. Ayrica guatr hastaligina yakalanma risklerinin yüzde 80 daha azalttigi bilimsel olarak tespit edilmistir.” dedi.

Proteinler ile minareller ve vitaminlerin dengeli sekilde alinmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Certel, “Çocuga proteinli besinler fazla, mineral içeren besinler eksik verilirse enine ve boyuna genislemeler baslar. Mineraller fazla olup protein eksik olursa çok asiri hareketli olur önüne geçemezsiniz.” diye konustu.

Protein bakimindan zengin olan et ve baklagillerin vücutta sindirilip enerjiye ve kaloriye dönüsebilmesi için mineral ve vitamin içeren yas ve kuru meyve ve sebzelerden de yeterince tüketilmesi gerektigini vurgulayan Certel, söyle devam etti: “Vücudumuza giren her bir besinin parçalanabilmesi için suya ihtiyaç vardir. Hiçbir gida su olmadan parçalanamaz. Bir çocugun günde en az 5 bardak sivi almasi gerekiyor. Bunun bir bardagi süt olmali. Bir bardagi meyve suyu olabir gerisi su veya salatalik gibi çok miktarda su içeren meyve ve sebze olabilir. Çay ve kahve tüketimi de azaltilmalidir. Ayrica yemekten sonra hemen yatmak ve bagirsaklari rahatsiz edecek derecede siki giysiler giymek de sindirimi zorlastiracagi için zararlidir.”