Çocuklardan anne-babalara mesaj

Anne-baba okulu etkinliklerine farklı bir çalışmayla katılan Özel İlkbahar İlköğretim Okulu, öğrencilerine kendilerini ebeveynlerine anlatmalarını istedi.

Carrefour’un Bursa’daki alışveriş merkezinde sergilenen Enstalasyon sergisi iki aylık bir çalışmanın ürünü. Ana baba okullarının hep aynı formatta bir eğitimcinin anlatması ve anne-babaların dinlemesi şeklinde hazırlandığını söyleyen Özel İlkbahar İlköğretim Okulu Müdürü Taşan Deniz, “Enstalasyon sergisi ile çocuklarımızın iç dünyaları ile daha etkili ve doğrudan bir iletişime geçilmesi”ni amaçladıklarını belirtti. 36 öğrencinin katıldığı ve 36 projenin hazırlandığı çalışmada, anne babaların farkında olmadan yaptığı olumsuz davranışlar anlatıldı. Projelerden bazıları şöyle:

Çocuk babasına 1000 YTL veriyor, ‘Baba bana 1 saatini satar mısın?’ diyor. Babaların çocuklarına vakit ayırması konusu işleniyor.

Baba sigara ve içki içiyor çocuğun yanında, ‘Oğlum ben yandım sen yanma.’ diyor. ‘Davranışlarımızla da örnek olmalıyız’ konusu işleniyor. Diğer türlü tesirli olamayız.

Anne ve baba çocuğun yanında kavga ediyor. Çocuk da bebeğini parçalıyor. Konusu ‘Ailede şiddet’.

Evde çocuk, anne-baba herkes TV izliyor. Kimse birbiriyle konuşmuyor. ‘TV’nin aile içi iletişimi etkilemesi’ konusu işeniyor.

Anne-baba TV’de dizi takip ederken çocuğa ‘ödevini yap’ diye bağırıyorlar. Oysa çocuğun aklı TV’de.