Çocuklarin dili açilsin diye agizlarina kilit koyuyorlar

DIYARBAKIR - Diyarbakir'da Ramazan ayinin sonlarina yaklasilirken, Hz. Süleyman Camii'nde çocuklarin dilini açmak için gelen vatandaslarin sayisi artiyor.

Ramazan ayinin sonlarina yaklasilirken, Hz. Süleyman Camii’nde çocuklarin dilini açmak için gelen vatandaslar türbe anahtarindan medet umuyor. 27 sahabinin mezarinin bulundugu Camii’ye gelen vatandaslar, dualarinin kabul olmasi ve çocuklarinin dillerinin açilmasini isteyen vatandaslar türbeye ait anahtari çocuklarinin agizini açmak için kullaniyor.

Türbelerde dilek dileyen ve çesitli uygulamalarda bulunan vatandaslar simdi de türbe anahtariyla çocuklarini konusturmaya çalisiyor.

Hz. Süleyman ve 27 sahabisinin bulundugu Hz. Süleyman Camii’sinde yapilan bu ilginç uygulama görenleri hayrete düsürürken, buraya dua etmeye gelen vatandaslar bunun hurafelik oldugunu belirterek tepkilerini dile getirdi.

Özellikle bayanlarin çogunlukta oldugu türbede vatandaslar çocuklarinin agzini açmak için uzun ugras verdi. Bu dil açma yöntemini kullanan vatandaslar bunun çocuklara iyi geldigini belirtmesi ise bölge halkinin halen nelerden medet umdugunu gözler önüne serdi.

Bu arada türbenin duvar ve mezar taslari üzerinde bir çok yazi oldugu görüldü. Yazilarla dilek dileyen vatandaslarin caminin bir çok yerine arzulahci gibi istek yazilariyla donattiklari gözlendi.