‘Çocukların eline kalem verelim’

23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamaları nedeniyle Türkiye'nin farklı illerinden çocuklarıyla birlikte 'Barış ve kardeşlik heyeti' olarak gelen anneler, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

Aralarında İzmir, İstanbul ve Çorum, Niğde ve Adana’dan gelen kadınların yanı sıra Barış Anneleri’nin de bulunduğu ziyarette, barış mesajları verildi. Kadınları ve çocukları kapıda karşılayan Başkan Baydemir, çocukların geleceğin aydınlık teminatı olduğunu söyledi. Kadınlar ve çocuklar, barışa bir nebze de olsa katkı sunmak için Diyarbakır’a geldiklerini dile getirdiler.

İzmir, İstanbul ve Çorum’dan gelen kadınlar sırayla söz alarak bu ülkede barışın egemen olması için duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. Kadınlar, “Annelerin yürekleri acımasın. herkesi duyarlılığa davet ediyoruz.” mesajını verdiler. Barış anneleri de bu ülkede barıştan söz etmenin yasak olduğuna dikkat çekerek, artık kan dökülmesini istemediklerini ifade ettiler.

Çocukların karanfil verdiği Baydemir de bu ziyaretin kendisi için büyük bir anlam taşıdığını belirterek; “Sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum” dedi. Baydemir, “Anne ve babanın yüreğini anlamak, evladı ile olan kutsal bağı anlamak herhalde yaşamayı gerektirir. Çok saygın bir bağdır. ‘Benim yüreğim yandı’ diyen annenin duygusunu anlamak ve anlamlandırmak gerekir. ‘Benim yüreğim yandı başka annelerin yüreği yanmasın’ diyen annenin duygusunu örnek göstermek gerekiyor. Saygı göstermek gerekiyor.” diye konuştu.

Hakkari’den Edirne’ye kadar çocukların aydınlık geleceğin teminatı olduğuna vurgu yapan Baydemir, çocukların yerinin okul olması gerektiğini söyledi. Çocukların elinde gül olması gerektiğine dikkat çeken Baydemir, “Oyun hakları olmalıdır. Çocuklarımızın elinde gül olmalıdır. Çocuklarımızın eline kalemi ve gülü koymalıyız. Ancak bu şekilde geleceğimizi aydınlık kılabiliriz. Ancak bu şekilde ülkemizin ve halklarımızın geleceğine katkı koyabiliriz.” şeklinde konuştu.