Çocukların fazla TV izlemesi otistik bozukluklara neden

Yoğun çalışma temposundan bunalan anne ve babaların oyalamak için uyguladığı bazı yöntemler çocuklarda otistik bozuklukların görülmesine neden olabiliyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Selahattin Şenol, “Televizyon karşısında uzun süre bırakma, onlarla konuşmama, sevginin belli edilmemesi; dil, hareket ve duygusal gelişim gibi beyin işlevlerinde gecikmeye neden olacaktır. Otistik bozuklukta da bu alanlarda gelişimsel bir bozulma görülmektedir” dedi.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Selahattin Şenol, CİHAN’a yaptığı açıklamada bir çocuğa şiddet uygulanması ya da bir çocuğun şiddete tanık olmasının fiziksel istismar içinde değerlendirilebileceğini kaydetti. Şenol; fiziksel ihmali ise anne babanın çocuklarının sağlığı için gerekli olan tıbbi yardımı reddetmeleri, tıbbi bakımı geciktirmeleri, çocuğun nerede yediği, içtiği ya da barındığını gözetmemeleri, evden kovma, çocuğun evde ve ev dışında başına gelebilecek tehlikelere, çocuğun beslenmesi, kendine bakımı, giyimi, refahı ve güvenliği konusunda ilgisiz, kayıtsız kalmalar olarak açıkladı. Benzeri bir ihmalin; çocuğun eğitimi konusunda da olabileceğini belirten Şenol, “Çocuğu okula kaydetmemek, çocuğun sık sık okuldan kaçmalarına ilgisiz kalmak, nedenleri konusunda okul idaresi ile işbirliği yapmamak, çocuğun eğitimi konusunda gerekli olan ya da önerilen özel eğitim gereksinimini karşılamamak bu grupta sayılabilir” diye konuştu.

Bu tür durumları, çocuğa zarar verici davranışlar olarak nitelendiren Şenol, “Sadece bakıcılar tarafından değil; günümüzde yoğun çalışma temposundan bulunan ve evde de çocuğunu oyalamak zorunda kalan anne babalar da sıklıkla ihmal ve istismarı uygulamaktadır” şeklinde konuştu.

Çocukların ya oyuncaklarla odasına kapatıla ya da televizyon karşısında saatlerce içeriğinin ne olduğu belirlenemeyen programlarla karşı karşıya bırakıldığına dikkat çeten Şenol, “Gelişim açısından hiçbir katkısı olmayan, ayrıca denetlenemeyen içeriği ya da görsel olarak sunulan şiddet, cinsellik gibi etkilerle gelişimi olumsuz etkileyen çizgi film, reklam ya da müzik kliplerinin sürekli seyredilmesi; özellikle gelişimsel beceriksizliği olan çocuklarda daha da olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir” dedi. Sürekli ve aynı tarzda uyaran ile gelişmekte olan beyinde sınırlı bir alanın çalıştığını aktaran Şenol, “Dil gelişiminde, sosyal ilişkilerde ve etkileşimde belirgin gecikme ortaya çıkmaktadır” ifadesini kullandı.

Televizyon karşısında uzun süre bırakma, onlarla konuşmama, sevginin belli edilmemesinin; dil, hareket ve duygusal gelişim gibi beyin işlevlerinde gecikmeye neden olacağını söyleyen Şenol, “Otistik bozuklukta da bu alanlarda gelişimsel bir bozulma görülmektedir. Yatkınlığı olan çocuklarda böylesi bir ebeveyn tutumu bozukluğu daha erken ve şiddetli bir biçimde ortaya çıkaracaktır” dedi.

Yatkınlığı olmayan, normal gelişimini sürdüren bir çocukta ise iletişim, etkileşim ve sosyal becerilerde belirgin bir gecikme oluşacağını vurgulayan Şenol şöyle devam etti: “Bu etkiler bebeklik döneminde olduğunda, yetişkinlik döneminde kişiler arası ilişkileri de belirleyen bağlanma bozuklukları görülebilecektir. Otizme çok benzeyen bu durum, daha sonraki ihmal ve istismarla gelişmesi beklenen bu alanlarda belirgin gecikme ya da yaşam boyu sürebilecek beceriksizliklere yol açacaktır.”