Çocukların kaybolmasında ihmal yok

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Diyarbakır'da SHÇEK'e bağlı yurtlarda kalırken kaybolan çocuklarla ilgili il ve ilçe emniyet müdürlüklerine gerekli başvuruların yapıldığını belirtti.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Diyarbakır’da SHÇEK’e bağlı yurtlarda 34 çocuğun kaybolduğu yönünde çıkan haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Çubukçu, açıklamada 2002-2006 yıllarında kaybolduğu belirtilen 13 ila 18 arasında değişen 10 erkek, 4 kız olmak üzere toplam 14 çocuğun suça bulaşmış, suç mağduru çocuklar olduğunu belirtti.

Haklarında tedbir kararı alınarak yurtlara yerleştirilen çocukların, kuruluş ortamına adapte olmadan birkaç gün içerisinde kuruluştan kaçtıklarını tespit ettiklerini ve çocukların geri dönmesini sağlamak için Emniyet birimlerine gerekli başvuruların zamanında yapıldığını kaydeden Çubukçu, “Ancak herhangi bir sonuç alınamadığı belirlenmiştir. Kurumlarımız cezaevi koşullarında hizmet vermediği gibi, ceza infaz kurumu da değildir. Dolayısıyla Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir şekilde açık kapı sistemiyle hizmet vermektedir” diye konuştu.

Çocukların eğitimlerine devam ettiğini ve anne babaları ile görüşebildiğini dile getiren Çubukçu, şöyle devam etti: “Ceza infaz kurumu niteliğinde hizmet vermeyen kuruluşlarımızda kalan çocuklarımız, öğrenim görmek üzere okula veya bir meslek öğrenmek üzere mesleki eğitim kurslarına ya da izinli olarak ailelerinin yanına gidebilmektedir. Tekrar kuruluşa dönmemeleri halindeyse gerekli tatbikat yapılarak, çocukların kuruluşlara dönmelerine yönelik çalışmalar yapılmakta, bu çalışmaların sonuç vermemesi durumundaysa il ve ilçe emniyet müdürlüklerine gerekli başvurular yapılmaktadır. Bu hususta kurumumuzun herhangi bir ihmal veya kusuru bulunmadığı belirlenmiştir”

Çubukçu, 2-3 yaşındaki çocukların kayıp olduğu yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını kaydetti. Yaşları 3 ila 11 arasında değişen dört çocuğun, aileleri tarafından izinli alarak kurumdan alındığını vurgulayan Çubukçu, “İzin süresinin bitiminde kuruluşa teslimi yapılmayan çocuklarımızın durumu Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü’ne bildirilmiştir” dedi.