Çocukların olumsuz davranışları örnek vererek kötülenmeli

"Çocukların yaptığı olumsuz davranışlar, başkalarından örnekler verilerek kötülenmeli"

Çocukların cinsel amaçlı kötüye kullanılmaları ve cinsel tacize uğramamaları konusunda anne babaların çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, çocukların yaptığı olumsuz davranışlar sonrasında başkaları tarafından yaşanmış gerçek örneklerin verilerek olayların kötülenmesi gerektiğini bildirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, web sitesi aracılığıyla aileleri çocuklarının cinsel istismara uğramaması konusunda uyarıyor ve tedbirler almasını istiyor.
Çocukların her konuda ailelerine güvenebilmeleri ve her türlü sorunlarını paylaşabilmelerinin çok önemli olduğunun anlatıldığı uyarı metninde, “Çevredeki yabancı şahıslara karşı çocukların daha dikkatli olmaları ve fazla güvenmemeleri yolunda eğitilerek uyarılmaları gerekmektedir. Çocuklarınızın evden çıktıktan sonra nerelere gittiği ve kimlerle oynadığını bilmelisiniz. Çocukların akşam belli bir saatte evde olmaları konusunda diğer ailelerle mutabakata varınız.” denildi.

Çocukları yakından ilgilendiren her türlü tehlike hakkında, kendilerinin bilgilendirilmesinin çok önemli olduğu belirtilirken, buna özellikle cinsel bilgilendirmenin de dahil olduğu anlatılıyor.

Çocukların cinsel tacize maruz kalmalarının önlenmesinin sadece onlara bu konuda öğüt verilmesi ve bazı prensiplerin kazandırılması ile mümkün olduğu ifade edilirken, bu durumun polis kayıtlarında tecrübe ile sabit olduğu belirtiliyor. Çocukların düzenli olarak takip edilmesi ve onlarla beraber olunmasının da cinsel tacizi önleyen unsurlar arasında yer aldığına dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, çocuklarla sürekli konuşularak bu tehlike hakkında onların uyarılması gerektiğini vurguluyor. Çocukların bu sayede daha duyarlı olacakları ve kendi kendilerini kontrol etmelerinin sağlanacağı anlatılıyor.

“TEHLİKE HER YERDE VAR”

Ailelerin uyarıldığı metinde son olarak çocuklara şu konularda öğütleri verilmesi isteniyor: “Tehlike her yerde bulunmaktadır; okul yolunda, park yakınlarında, eve dönüşte, spor sahalarının yakınlarında, arkadaşlarının evine gelip giderken. Tehlikenin bulunabileceği yerler hakkında çocuklarınızı aydınlatın. Önce iyi ve kötü milli ve ahlaki değerlere göre telkin edilmeli, öğretilmeli. İyi fiilde bulunma aleni olarak takdir edilmeli. Kötü fiil, başkalarından misal verilerek kötülenmeli, Hataları sebebiyle devamlı azarlanmamalı. Tanımadıkları şahıslardan para veya hediye almamaları, Yabancı şahıslarla herhangi bir yere gitmemeleri, yardım talebinde bulunan yabancılara da yadım etmemeleri, kesinlikle yabancıların arabalarına binmemeleri. Evde yalnız kaldıklarında, tanımadıkları kimseye kapı açmamaları. Telefonda yabancı kimselere bilgi vermemeleri. Issız parklar, yollar ve yerlerden uzak durmaları, toplu olarak oynayan çocuklardan ayrılmaları ve tek başına oynamamaları, kendilerinden küçük çocuklara da dikkat etmeleri.

Takip edildiklerini hissettiklerinde büyüklerinden yardım istemeleri ve bu durumlarda ıssız yerlere değil de kalabalığa doğru gitmeleri. Tehlikede olduklarında bağırmaları, kaçmaları ve kendilerini müdafaa etmeleri gerektiği, kendilerine zarar vermek isteyen şahıslara iyi bakıp onları teşhis etmeleri ve araçlarının plakasını almaları. Kendilerine veya arkadaşlarına bir şey yapıldığında derhal ailelerine veya polise haber vermeleri anlatılmalı.”

Öte yandan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ise, her ailenin çocuğuna dini değerleri öğretmek veya öğrenmesine yardımcı olmakla görevli olduğunu vurguladı.

Nursaçan, insanların gençlik döneminde yaptıkları olumsuz davranışların temelinde aile yapısı ve çocukluk döneminde gerekli eğitimi almamış olmasının yattığını dile getirdi.