Çocukların ölümüne arızalı soba sebep olmuş

Gaziantepli Şeyhmus Öztürk (45), 4 çocuğunun ölümünü kullandıkları arızalı sobaya bağladı.

Gaziantep’te, dün 4 çocuğunu sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesi sonucu kaybeden Öztürk ailesinin tek tesellisi, 3 yaşındaki çocukları Cumali oldu. Remziye (15), Mehmet (9), Gülsüm (6) ve Canan’nı (6 aylık) toprağa verdikten sonra kapıcılık yapan bir akrabasının evine sığınan Öztürk ailesi, taziyeleri burada kabul ediyor. 5 çocuğunu zor şartlarda inşaatlarda bekçilik yaparak büyüten baba Şeyhmus Öztürk, büyük kızı Remziye’nin son sözlerini aklından çıkaramadığını söyledi. Remziye’nin, kardeşinin doktora götürülmesi için çok ısrar ettiğini dile getiren acılı baba, “Kızım Remziye, baba Cumali’yi doktora götürün, doktora gidin, doktora gidin diye ısrar etti. Diğer çocuklarda kardeşlerinin biran önce doktora götürülmesi için beni adeta barakadan kovdular. Onları evde bıraktığım an gözlerimin önünden gitmiyor.” cümleleriyle anlattı.

Eşinin dün sabahtan uyumadığını ve devamlı gözyaşı döktüğünü anlatan Öztürk, daha iyi bir gelecek ümidiyle Gaziantep’e gelmiş. Bir müddet fabrikada çalışan Öztürk, işinden çıkarılması üzerine, çocuklarını geçici süreyle İslahiye’ye bağlı Kayabaşı Köyü’ndeki kardeşinin yanlarına göndermiş. İnşaatta bekçilik işi bulması üzerine 3 çocuğunu yanına alan Öztürk, dünkü olayda ölen ilköğretim 2.sınıf öğrencisi Mehmet’i ise, Gaziantep’te uyum sorunu yaşamaması için amcasının yanında bırakmış. Bayram ve yarıyıl tatili için ailesinin yanına gelen Mehmet, okuldan onur belgesiyle dönmüş.

”Çocuklarım ölümüne geldiler.” diyen Şeyhmus Öztürk, kucağına aldığı geriye kalan tek evladı Cumali ile avunuyor. Çocuklarının acısıyla sık sık gözleri dolan Öztürk, dünya adına gözünde hiçbir şeyin kalmadığını belirtiyor. Bekçilik yaptığı barakaya dönmeyi düşünmeyen Öztürk, ne yapacağını bilmediğini dile getirdi.

Anne babaları soba konusunda dikkatli olmaya çağıran Öztürk, ”Kullandığımız soba arızalı olmasaydı belki de bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. Ama herşey Allah’ın takdiri. Sabırdan başka bir şey yok. Ancak, anne-babalar soba kullanımı konusunda çok dikkatli olsunlar. Evlat acısını yaşamak istemiyorlarsa, yatmadan önce mutlaka sobayı söndürsünler ve sobayı kurallarına göre yaksınlar.” dedi.

Son 2 gün içinde yurt genelinde soba zehirlenmelerinde 12 kişi hayatını kaybetti. 100’ün üzerinde vatandaşta hastanelerde tedavi altına alındı.