Çocuklarını satan çift suçüstü yakalandı

Afyonkarahisar'da çocuklarını satmak isteyen çift yakalandı.

Afyonkarahisar’ın Sultandağı İlçesi’nde, daha önce iki kız çocuklarını farklı ailelere sattıkları belirlenen nikahsız çift, son olarak 1 aylık kız bebeklerini satmaya çalışırken yakalandı.

İTİRAF ETTİLER

Sultandağı İlçe Emniyet Amirliği, nikahsız yaşayan 28 yaşındaki Mutlu Y. ve 32 yaşındaki Zehra B.’nin 1 ay önce dünyaya gelen bebeklerini Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde bir aileye para karşılığında vermeye çalıştıkları ihbarı üzerine harekete geçti. Düzenlenen baskınla gözaltına alınan çift, emniyetteki ifadelerinde, biri 4 yaşında diğeri 1.5 yaşında iki kız çocuğunu da daha önce para karşılığında sattıklarını itiraf etti.

Çiftin, 4 yaşındaki kızları Sultan’ı Eskişehir’de yaşayan bir kişiye 2 bin lira, 1.5 yaşındaki Cemile’yi ise Emirdağ İlçesi’ndeki bir kişiye 1000 lira karşılığında verdiğini söylediği belirtildi. 1 ay önce dünyaya gelen bebekleri Aslı’yı da bir aileye vermek için birileriyle görüştüklerini anlatan çift, toplam 4 kız çocukları olduğunu, çocuklarını fakirlik nedeniyle başkalarına vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

ÇİFT SERBEST BIRAKILDI

Emniyetteki sorgulamalarının ardından ‘soy bağını değiştirmek’ suçundan savcılığa sevk edilen çift, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tek odalı bir evde 2 çocuğu ile kalan çiftin, yıllardır nikahsız yaşadığı için çocuklarının nüfus cüzdanlarının bile olmadığı ortaya çıktı.

Kız çocuklarını fakirlik nedeniyle başkalarına vermek zorunda kaldıklarını iddia eden Zehra B., çocuklarının babası Mutlu Y.’nin mevsimlik işlerde çalışarak tek odalı evin kirasını karşılamaya, karınlarını doyurmaya çalıştıklarını söyledi.

Baba Mutlu Y. ise evlerinin oturulamaz bir durumda olduğunu belirterek, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunduk ama şu ana kadar bir yardım gelmedi. Oturduğumuz eve ise elimize geçtikçe kira veriyoruz. Kendimize de, çocuklara da bakamıyoruz” diye konuştu.