‘Çocuklarınıza beyaz yalan söylemeyin’

Psikolog Yazar Üstün Dökmen, öğretmen adayları ile velileri çocuklara yalan söylememeleri konusunda uyardı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Anabilim Dalı, Profesör Doktor Üstün Dökmen’in konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenledi.

58. Piyade Er Eğitim Alayı Konferans salonunda verilen konferansı içlerinde Burdur Vali Yardımcıları Ferhat Peşin ve Kamil Sarıaslan’ın da bulunduğu yaklaşık bin kişi izledi. Yaklaşık bir o kadar kişi de yer kalmadığı için konferansı izleyemeden geri dönmek zorunda kaldı.

Kaliteli iletişim, kaliteli yaşam konulu konferans yaklaşık 2.5 saat sürdü. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olan Üstün Dökmen, çoğunluğu öğretmen adayı olan katılımcıları çocuklara yalan söylemeleri konusunda uyardı.

Çocuklardaki zekânın küçümsenmemesi gerektiğini bildiren Dökmen, onların da bir gün büyüyeceğini hatırlattı.

Verdiği çeşitli örneklerle çocuklara yalan söylemenin zararlarını anlatan Dökmen, “Bazı veliler çocuklarını çeşitli yalanlar söyleyerek aşı yaptırmaya götürür. Çocuk bunu fark ettiği zaman bizim beyaz dediğimiz yalanın nasıl söylendiğini öğrenir. Bazıları öğrendiği bu bilgiyi yıllar geçtikçe pekiştirip hortumculuk safhasına kadar ulaştırabilir.” diye konuştu.

Dökmen, günlük yaşamda sık sık söylenilen ancak bir anlam ifade etmeyen sözlerin de kullanılmamasını istedi. Bir sorunu olan arkadaşına ‘takma kafanı’ demek kadar kötü bir teselli şekli olmadığını vurgulayan Dökmen, kaliteli yaşamanın ancak doğru düşünme, konuşma ve iletme ile gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

Konferans boyunca seyircileri sık sık güldüren Dökmen’in sözleri arasında dikkati en çok çeken konu, ailede kadın erkek arasındaki iş bölüşmesi oldu. Erkek adamın karısına çamaşır astırmayacağını ve cam sildirmeyeceğini söyleyen Üstün Dökmen, zaman zaman anlattığı konular üzerinde seyircilere pratik de yaptırdı.

Konuşmasının sonunda SDÜ Burdur Eğitim Fakültesi Dekanı Gökay Yıldız, Dökmen’e çiçek ve hediyeler verdi. Öğrenciler konferansın sonunda Dökmen’e kitaplarını imzalatmak için yoğun çaba harcadı. Dökmen buradan sonra Bucak ilçesinde de benzer konuları konuştuğu bir konferans daha verdi.