‘Çocuklarınıza değer verdiğinizi hissettirin’

Küçük çocuğu olan ebeveynler sıkıntılarından bahsettikçe, daha tecrübeli olanlar şöyle konuşur: ”Büyüdükçe derdi de büyür, daha görecekleriniz var. Bir de ergenlik dönemine gelsin bakalım neler yaşayacaksınız.”

Nesil Yayınları’ndan çıkan Ergenlik Dönemi adlı kitabın yazarı Ayten Durmuş, çocuklarını doğumlarından itibaren bilinçli yetiştiren bir anne. Berşan Muhammed (18) ve Berire Şeyma (16) adlı iki çocuğu olan Durmuş, onlara iyi örnek olmaya çalışırken, iyi insanlarla tanıştırıp güzel bir çevre oluşturmak için de gayret göstermiş. Küçük yaştan itibaren çocuklarını güzel kitapları okumaya yönlendiren Ayten Hanım, ”Çocuklarınıza asil insan muamelesi yapın.” düsturunu da dikkate alarak her zaman onlara değer vermiş, ciddiye almış ve diğer işlerinden öne alarak sorunlarıyla ilgilenmiş.

Çocukları okula başlayana kadar mesleğini yapmayan Ayten Hanım, onların okuluyla birlikte öğretmenliğe başlamış. Okulöncesi dönemlerinde evlatlarıyla birlikte olmanın ne kadar faydalı olduğuna dikkat çeken Ayten Hanım, ”Çalışan veya çalışmayı arzu eden hanımlara, çocukları en azından okula başlayana kadar onlarla yoğun ilgilenmeyi öneriyorum. Çünkü daha sonra isteseler de bu mümkün olmuyor. Aile büyüklerinden de bu konuda yardım almak çok faydalı.” diyor.

Çocuklarına Allah karşısında sorumluluk bilinci vermeyi hedefleyen Ayten Hanım, ”İlk olarak her şeyin doğrusunu gösterdim. Başkalarından örnekler vererek, bazı şeylerden habersizmiş gibi davranarak düzeltmeye çalıştım, bazen de açıkça konuşup sebep ve sonuçları üzerinde durdum.” diyor. Bütün peygamberlerin nesilleri için dua ettiklerine dikkat çeken Ayten Hanım, çocukları için dua ettiğini ifade ediyor.

Çocuklarının çevresinde iyi arkadaşları olması için bilinçli bir çaba içinde olduklarını vurgulayan ve televizyonun etkisine de işaret Ayten Durmuş, bunun sebebini şöyle izah ediyor. “Çünkü arkadaş, ergenlik döneminde her şeyden çok etkili oluyor. Birlikte karar alarak, çok sık olarak televizyonu kaldırdık, müthiş bir zaman ortaya çıktı. Bu zaman dilimlerinde bol bol okuduk. Ellerine çok erken yaşta Kur’an-ı Kerim’i verdim. Allah’ın kitabını okumak ve namaz kılmak Rabb’leriyle bağ kurmak için en önemli vesilelerdir.”

Çocuklara ne kadar iyi terbiye verilirse verilsin, kendi kişilikleriyle var olmaya çabaladıkları ergenlik çağlarında aile ile aralarında sorun çıkması kaçınılmaz. Her genç için, ailenin dışında ve ailesinden farklı, bazen aykırı olarak görüş öneren, sunan, sunduğu bu görüşleri savunan insanlar, kitaplar, televizyonlar, şu anda en önemlisi kullanımı kontrol edilemeyen bir internet dünyası var. Ayten Hanım, bu yaşlarda çocuklarının okuma alışkanlıklarının faydasını çok görmüş. Bir taraftan eşiyle birlikte doğru olanı söylemeye ve yapmaya devam ederken, diğer yandan çocuklara rehberlik edecek, başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere onun hizmetinde olan kitapları önlerine koymuş. Gençlerin meşru olan eğlence ve zevkleri yaşamalarına imkan vermeyi de önemseyen Ayten Hanım, çocukları ile ergenlik dönemindeki ilişkilerini şöyle anlatıyor: ”Bizi yasak sever bir anne-baba olarak görmediler. Eğer bir şeye itirazımız olmuşsa, bildiler ki o şey Rabb’imizin sevmediği bir şeydir. Çocukluktan itibaren arkadaş ve dost olduk. Bize gereksiz gelen konular üzerinde bile günlerce konuştuk. Onlar için önemli olan hiçbir şeyi basite almadık. Uygun olmayan şeylerin gündemlerine girdiğini gördüğümde, bulanık bir suyun durulması için nasıl sakin olmak ve gerekeni sakince yapmak durumunda isek, ben de onlara en sakin biçimde yaklaştım.”

Ayten Durmuş kimdir¿

Eşiniz Sizden Ne İster, Geçimsizliğin Çözümü Var, Hayatın Önsözü, Çocuklarınız Sizden Ne İster, Çocuğumun Mutluluğu İçin, Ergenlik Dönemi isimli kitapları olan Ayten Durmuş, 28 Şubat döneminin mağduru olan öğretmenlerden biri. Görev yaptığı Kayseri’de çeşitli soruşturmalar geçirdikten sonra 1999’da nokta tayin olarak sürgün edilir. Konu mahkemeye taşınır. Mahkeme yıllar sonra atama kararının yanlışlığını ortaya koyar; Dava şu anda Danıştay sürecinde.