Çocuklarınızı evinizde bile başıboş bırakmayın

Ev Ortamındaki bir anlık dikkatsizliğin, bebek ve çocukları ölüme götürebildiğini ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Bozhalil, anne ve babaları uyardı.

Erzurum Numune Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Bozhalil, Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Ev Kazaları Raporu’nda küçük çocuklarda yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Bebek ve çocukların ‘ev kazaları’ndan korunabilmeleri için, aile ve bebek bakımını üstlenen kişilerin çok dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Dr. Bozhalil, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne, ‘bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların’ yüzde 80.8’inin ev kazalarına bağlı olduğu belirten Bozhalil, “Yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alacak önlemlerle, bebek ve çocukların güvenliği büyük ölçüde sağlanabilir. Düşmeler, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar, ateşli silahla yaralanma, bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalardır.” dedi.
Bozhalil, Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu söz konusu raporda; çocuk acil servislerine yapılan başvurularının en başta gelen nedeninin, yüzde 36.6 oranı ile bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travma ve boğulmalar olduğunun ortaya çıkardığını anlattı. Uzm. Dr. Selçuk Bozhalil, şunları söyledi: “Evinize kısa bir süre göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkartacaktır. Merdivenler, pencere ve mobilyalar bebek ve çocuklar için risk faktörlerinin başında geliyor. Sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencerelere takılacak parmaklıklar, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olması ‘düşmelere’ yönelik alınacak önlemlerden bazılarıdır. Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilirler. Bu yüzden kova, küvet ve leğenleri boş tutun. Bebek veya küçük çocuklar yıkanırken, kapı veya telefona yanıt vermek için onu yalnız bırakmayın. Su altında sadece 2 dakika kalan çocuk bilincini yitirebilir ve kalıcı beyin hasarına maruz kalabilir. Yeni yürümeye başlayan bebeklerinizi ve oyun oynamak isteyen çocuklarınızı korumasız su kenarlarından uzak tutun.”

ZEHİRLENME VE YANIKLARA DİKKAT
Başhekim Uzm. Dr. Selçuk Bozhalil, bahse konu raporda; bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının yüzde 34.9’unun zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğuna da işaret edildiğini hlatırlatarak, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklanmasının tavsiye edildiğini vurguladı.

Uzm. Dr. Bozhalil, evlerde zehirli bitki bulundurulmamasını da tavsiye ederken, hava gazı ve soba zehirlenmelerine karşı da gerekli önlemlerin alınmasını önerdi. Kızgın bir soba, birkaç dakikalığına bebek veya çocuğun yakınına bırakılan içi kaynar su dolu bardak, çaydanlık, tencere, yanan bir ütü ile bebek veya çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunan kibrit, çakmak ve ocakların çok büyük kaza ve yangınlara sebep olabileceğine değinen Uzm. Dr. Bozhalil, aileler ile bebek bakımını üstlenen kişilerin bu konuda çok duyarlı olmaları gerektiğini anlattı.

Dikkate alınmayan diğer bir tehlikenin de elektrik olduğuna dikkat çeken Bozhalil, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne, ‘bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların’ yüzde 7.3’ünü elektrik çarpmalarının olduğunun anlaşıldığının altını çizdi. Bu nedenle; evde açık elektrik kabloları bırakılmaması, tesisatın düzenli olarak gözden geçirilmesi, elektrik prizlerinin kapatılı tutulması veya bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlere monte edilmesini önerirken, elektrikli ev aletlerinin bebek ve çocukların sağlığına yönelik sayısız risk taşıdığını kaydetti. Evlerdeki ateşli silahların da bebek ve çocuklar için ciddi bir tehlike oluşturduğuna değinen Bozhalil, delici ve kesici aletler ile ateşli silahların çocukların erişemeyecekleri kilitli yerlerde muhafaza edilmesini tavsiye etti.