‘Çocuklarınızı kullandırmayın boşa ağlarsınız’

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu’daki şiddet olaylarını değerlendirirken, bölge halkına önemli mesajlar verdi.

Erdoğan ifadelerini sertleştirerek şöyle devam etti: “Çocuklarını sokaklara dökenler veya çocuklarının terör örgütleri tarafından kullanılmasına fırsat verenler, yarın ağlamanız boş yere olacaktır. Güvenlik güçlerimiz çocuk da olsa, kadın da olsa kim olursa olsun terörün maşası haline gelmişse gerekli müdahale ne ise bunu yapacaktır. Hiç kimse yanlış bir hesabın içine girmesin. Şiddet meşru bir hak arama yolu değildir. Açıkça söylüyorum; bunu yapanların niyetlerini de kimliklerini de biliyoruz. Hedeflerini gayet iyi tespit ettiğimiz için müdahale şartlarımız da bellidir. Ama hepsinin zamanlaması vardır.”

Ülkenin üniter yapısı üzerinde kimseye ameliyat müsaadesi vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, halkın tüm tahriklere rağmen sağduyulu olduğuna dikkat çekti. Basın aracılığı ile millete çağrı yapan Erdoğan, şunları kaydetti: “Kafalarımızı, kalplerimizi ve kulaklarımızı terörün şiddet ve karanlık politikasına kapalı tutalım. Medyayı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. O zaman onların üzerinde hayat bulacakları bir alan kalmayacak. Amaçları propagandalarını yapmak. Maalesef bu propagandayı bedava yaptırıyorlar. Bu olaylara haber değeri vardır diye bakamazsınız. Bu, milletin meselesi. Aynı görüntüleri tekrar tekrar dakikalarca, saatlerce veriyorsunuz. Vatandaş zannedecek ki kan gövdeyi götürüyor. Bunlar ne kazandırır?”

Başbakan Erdoğan, isim vermeden, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’e olan tepkisini de sürdürdü. Türkiye’de devletin kurumlarında temsil yetkisi almış olanların, seçimle iş başına gelmiş olanların o makamın temsili neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorunda olduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Legal yapı içerisinde illegal yapıya zemin hazırladıkları anda orada da yasalarımızı karşılarında bulacaklardır. Yürütme olarak ne gerekiyorsa biz onu zaman tehir etmeden yerine getirmek durumundayız, yerine getireceğiz. Şu ana kadar bu adımlar da atılmaktadır. Ben her istediğimi yaparım, her istediğimi konuşurum, yok böyle bir şey. Eğer şiddete, eyleme neden olacak şeyleri söylüyor, terörle dayanışma içerisine giriyorsanız demokrasi bir defa buna müsaade etmediği gibi hukuk da buna asla müsaade etmez.”

Başbakan Erdoğan, AK Parti kadrolarının bu oyuna asla gelmeyeceğini anlatarak, “Tahrikler olabilir, teşkilatlarımıza taşlarla saldırabilirler. Bu oyuna asla gelmeyeceğiz. Hani var ya ‘siz bizim sakalımızı kestiniz; ama daha gür biter’… Kesilen kol bir daha yerine gelmez olayı var ya, işte biz, bu noktaya getirmesinler istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Esnafın zararı karşılanacak

Başbakan Erdoğan, teröristlere prim vermeyen esnafı ve sağduyulu davranan güvenlik güçlerini tebrik etti. Erdoğan, olaylarda dükkan ve işyerleri zarar gören esnafın da tüm zararının karşılanacağı müjdesini verdi.

Gezi listesine Diyarbakır’ı da aldı

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen yıl aydınlarla yaptığı görüşme sonrası ziyaret ettiği Diyarbakır’a ikinci kez gidecek. Ancak bu kez sebep AK Parti kongresi. Fakat, Erdoğan’ın daha önce belirlediği kongre listesinde olmayan bu ili, yaşanan son olaylar sebebiyle dahil ettiği belirtiliyor. Başbakan, 2005 içinde bir grup aydınla yaptığı ziyaretin arkasından bakanlarıyla mesaj vermek için Diyarbakır’a gitmişti. Erdoğan’ın burada ‘ülkenin birliğine bütünlüğüne ve hükümetin sağladığı istikrara yönelik provokasyon’ olarak tanımladığı son olaylarla ilgili mesajlar vermesi bekleniyor. Erdoğan’ın ‘Teröre kesinlikle taviz yok. Huzuru, güvenliği, iç barışı bozdurmayacağız.’ yolunda bir üslup kullanacağı belirtiliyor. Başbakan, Diyarbakır’ın yanı sıra Nevruz’la birlikte başlayan son günlerdeki olayların yayılma ihtimali bulunan Şırnak, Mardin, Ağrı, Muş, Bingöl, Tunceli, Siirt, Şanlıurfa, Adıyaman, Ardahan, Iğdır kongrelerine de katılarak benzer mesajlar verecek.

Ankara, Anka

Terör konusu bu salı Meclis’te

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, terör konusunu bir genel görüşme biçiminde TBMM’ye getirmeyi düşündüklerini açıkladı. Faruk Çelik, 4 Nisan Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda terör konusunda genel görüşme açacaklarını bildirdi. Çelik, Parlamento’da gazetecilere yaptığı açıklamada son günlerde Diyarbakır’da yaşanan terör ve şiddet olaylarının Meclis’te enine boyuna tartışılmasını istediklerini kaydetti. Hükümetin ve diğer muhalefet partilerinin oluruyla konunun bir genel görüşme biçiminde gündeme getirilmesini önerdiklerini belirten Çelik, salı günü Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün konuya ilişkin konuşma yapacağını, ardından muhalefet sözcülerinin Diyarbakır olayları ve sonrası konusunda görüşlerini açıklayacaklarını ifade etti.