Çocuklu ailelere Kurban uyarısı

0-11 yaş arası çocukları kurban kesimine şahit etmemenin, onların ruhsal sağlıkları için önemli olduğu açıklandı.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, 0-11 yaş arası çocukları kurban kesimine şahit etmemenin, onların ruhsal sağlıkları için önemli olduğunu bildirdi.

Verimli, yaptığı yazılı açıklamada, kurban kesmenin dini yanları olduğu kadar, yoksul insanların hatırlanması ve kesilen kurbanın paylaşılması gibi sosyal yanları da bulunduğunu kaydetti.

Ancak psikiyatrik anlamda, kurban kesimiyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir konu bulunduğunu ifade eden Verimli, kurban kesiminin, 0-11 yaş arasındaki çocuklara kesinlikle izlettirilmemesi gerektiğini vurguladı. Verimli, bu dönemlerde kan, şiddet, kesici-delici aletlerle çocukların yüzleştirilmemesi ve çocuğun kurban kesimine asla şahit edilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

”Çünkü 0-11 yaş dönemi, manevi ve dinsel öğeleri pek de anlayamadığı dönemdir. Yani çocuk kurbanın asla sevap kazanmak için yapıldığını anlayamaz. Anlar gibi görünebilir, ancak bilinç altında sürekli olarak karşılaştığı bu travmayı açıklamaya çalışır. Özellikle; ‘Acaba babam beni de keser mi?’, ‘Bu hayvan ne güzel yaşıyordu.

Onu biz öldürdük. Acaba benim babam katil mi?’, ‘O hayvanı ben gördüğüm için onun etini yemek istemiyorum’ (Vejeteryanizm başlangıcı). ‘O halde ben de hayvan kesebilirim’ gibi sorular zihnini meşgul edecektir. İşte bu meşguliyetine anlamlı yanıtlar bulamadığında geleceğin kaçıngan (sosyal fobik) ya da tam tersi antisosyal (psikopat) kişisi oluşabilecektir.

Bu sebeple 0-11 yaş arası çocuklarımızı kurban kesimine şahit etmemek, onların ruhsal sağlıkları için önemlidir. Çünkü ileride hayvana eziyet etmek, insan yaralamak gibi psikiyatrik davranış bozukluklarıyla beraber et yememek gibi birtakım davranış kalıpları edinirler.”