Çocukluk çağ aşı takvimine 3 aşı daha dahil edildi

Sağlık Bakanlığı çocukluk çağı aşı takvimine 3 aşıyı daha ilave etti.

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Genişletilmiş Bağışıklama Programı içerisinde Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci, Kızamık, Verem ve Hepatit-B hastalıklarına karşı aşılama hizmetlerine yer verildiğini, bu yıldan itibaren uygulanmak üzere Menenjit aşısı, Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı ile ilköğretim 8.sınıflara toplam 3 dozluk Hepatit-B aşısının da aşı takvimine dahil edildiğini söyledi. Çocukluk çağının önemli menenjit etkenlerinden birisinin Hemophilus İnfluenza tip B olduğunu, yeni doğan ve küçük çocuklarda geçirilen menenjit hastalığı sonrası sakat kalma ve ölüm oranının oldukça yüksek çıktığını belirten Sağlık Müdürü Dr. Çatak, “Bu gerçeği göz önünde bulunduran Sağlık Bakanlığımız aşı takvimine Hemophilus İnfluenza tip B aşısını eklemiştir. Bu aşı ile ilgili gereken hazırlıklar Bakanlığımız tarafından tamamlandıktan sonra tüm illere dağıtımı yapılacak ve aşı uygulaması 2006 yılı içerisinde tüm sağlık ocaklarımızda ücretsiz olarak uygulanacaktır. Bu aşı 2.ayın bitiminde, 3.ayın bitiminde ve 4.ayın bitiminde ve 16-24.aylar arasında olmak üzere toplam 4 doz şeklinde uygulanacaktır.” dedi.

Çatak, kızamık hastalığının ülkemizde çocuk sağlığı açısından önemli sorunlardan birini oluşturduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kızamık, özellikle neden olduğu yan etkiler olan orta kulak iltihabı, ishal, zatürre ve beyin iltihabından dolayı tehlikeli bir hastalıktır. Ülkemizde her 100 kızamık vakasından en az birinin öldüğü tahmin edilmektedir. Kızamık hastalığını ve buna bağlı ölümleri engellemek amacıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da geçtiğimiz yıllarda çok yoğun kızamık aşı kampanyaları düzenlenmiştir. Bu aşılama kampanyaları sonrası kızamık hastalığının toplumda bulaşma riski azalmış ve yüksek bağışıklama oranına ulaşılmıştır. Kızamık aşısı 12. ayını tamamlamış çocuklara yapıldığında koruyuculuk oranı yükselmektedir. Bu nedenle 9. ayın sonunda yapılan kızamık aşısının birinci dozu 12. ayını tamamlamış çocuklara yapılacak ikinci dozu ise ilköğretim 1. sınıftaki çocuklara yapılmasına devam edilecektir. Sağlık Bakanlığı’nca kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü aşısının uygulanması için gereken hazırlıklar yapılmaktadır. 2006 Yılı içerisinde bu üçlü aşının illere dağıtımına başlanması ile birlikte aşı takvimimizde kızamık aşısının yerine uygulanacaktır. Böylece kızamık hastalığının yanısıra küçük çocuklarda sık görülen ve yüksek bulaşıcılığı olan kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı çocuklar korunmuş olacaktır. “

Hepatit B hastalığına karşı aşı uygulamasının ise 1998 yılında toplam 3 doz olarak bebeklere uygulanmaya konulduğunu kaydeden Çatak, 1998 yılından önce doğan çocukların hepatit hastalığına karşı bağışık hale gelmelerini sağlamak için 2006 yılından itibaren ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine de toplam 3 doz hepatit B aşısı uygulamasına başlandığını da sözlerine ekledi.