Coğrafyamız satranç tahtası değildir

Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Moskova’da.

Yanukoviç, mevkidaşı Dimitriy Medvedev tarafından ağırlandı. İki lider, 2004 yılından beri kötü giden ilişkileri düzeltme kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin eski Sovyet coğrafyasını jeopolitik oyunların oynanabileceği bir alan olarak değerlendirmediğini söyledi. Moskova’da bir açıklama yapan Lavrov, Amerika’ya sert bir mesaj verdi. “Dış politika konsepti Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev tarafından temmuz 2008’de onaylandı” diyen Lavrov, “Biz tarihi ve manevi mirasımızı koruyoruz” ifadesini kullandı.

NATO tehdit iması

Dış güçlerin eski Sovyet coğrafyasına yönelik her türlü jeopolitik projesinin istikrarsızlığa yol açtığını kaydeden Lavrov, şunları dile getirdi: “NATO’nun genişlemesi ve bununla bağlantılı her şey, etkinlik elde etme kavgası değil mi? Doğu Ortaklık Projesi aynı soruları akla getiriyor. Bu proje şeffaf bir şekilde yürütülmeli, bölgenin tüm gerçekleri göz önünde bulundurulmalı ve hayati önem taşıyan sosyal ve ekonomik sorunların çözümü yaklaşımı kisvesi altında bir çatışmaya dönüşmemeli.”