Çok kötü vaziyetteyiz

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Demokrasi bu haldeyse çok kötü vaziyetteyiz demektir" diyerek gönderme yaptı.

Demokrasi bu haldeyse çok kötü vaziyetteyiz demektir.” diye konuştu. Çiçek, sosyal güvenlik kuruluşlarının Türkiye’nin beş büyük kara deliğinden biri olduğunu belirterek, “2006 bütçesinde sosyal güvenlik için yatırım bütçesinin iki katı kaynak aktarıldı” dedi.

Türkiye Muhtarlar Derneği’nin 11. Olağanüstü Kongresi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde başladı. Genel kurulda sabah saatlerinde başlayan tartışmalar, yönetim kurulu raporunun ibrasında da devam etti. Divan Başkanlığını eski Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın yaptığı genel kurulda, oylamalar önce tek tek sayılarak yapıldı. Salondan gelen itirazlar üzerine, delegeler ellerindeki kartların toplanmasını ve sayımların bu kartlar üzerinden yapılmasını istedi. Divan bu yönteme başlarken salondan gelen itirazların sürmesi üzerine, Divan Başkanı Şevket Kazan delegelerin isimlerini tek tek okuyarak ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtı ile oylamayı sürdürdü. Salondakiler sık sık Divan’a müdahale ederken, genel başkan adayları oylamanın daha fazla sürmemesi için kendi onayları ile salondaki herkesin ‘evet’ oyu verdiğinin açıklanmasını istedi. Divan Başkanı Kazan, “Herkes kendi kişisel oy verme hakkını kullanmalı” diyerek bu teklifi reddetti.

Oylamanın uzaması üzerine, genel kurula katılan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu oturduğu yerden kalkarak platforma yaklaştı ve Divan Başkanı Kazan’a, “Sizi çok yoracaklar. Oylama sonraya kalsın, önce seçimleri yapalım” önerisinde bulundu. Kazan, Mumcu’nun da bu önerisini kabul etmedi.

Bir süre sonra daha önce toplanan kart sayımının da bittiğini kaydeden Divan Başkanı Kazan, delegelere dönerek bir oylama daha yaptı ve yönetim kurulunun ibra edildiğini açıkladı.

ADALET BAKANI ÇİÇEK: “NE SÖYLEYECEĞİMİ BENDE UNUTTUM İŞİN DOĞRUSU”

Oylama işlemlerinin tamamlanmasının ardından konuşmalara geçildi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek bir konuşma yaptı. Önce delegeleri selamlayan Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Farklı bir kongre havası teneffüs ediyoruz. Sayın Başkan dirayetinizden dolayı teşekkür ederim. Ne söyleyeceğimi de unuttum işin doğrusu. Kongrenin başında -muhtarlar demokrasinin temel unsurlarıdır- denildi. Demokrasi bu haldeyse çok kötü vaziyetteyiz demektir. Başkalarını tenkit etmek kolaly, iğneyi kendimize de batırmamız lazım.”

Kongrenin mahkeme kararı ile gerçekleştirildiğini hatırlatan Çiçek, “İnşallah bu kongre sonuçlanır ve tekrar mahkemeye gelmez. Mahkemeler bir daha bu dava ile meşgul olmaz” dedi.

Belediyelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonlarından istifade ettiğini kaydeden Çiçek, “Her ay fondan il ve ilçelere 25 milyon YTL para gönderiyoruz. Dolayısı ile muhtarlar dabu paranın harcanmasında belli ölçüde görev yapıyor” ifadesini kullandı.

Konuşmasında sosyal güvenlik kurumlarının Türkiye’nin beş kara deliğinden biri olduğunu dile getiren Çiçek, 2006 bütçesinde yatırım için ayrılan payın iki katının bu kuruluşlar için ayrıldığını kaydetti.

Çiçek, Türkiye’nin cezalar ve devletin alacakları konusunda en fazla af getiren ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Geçmiş yıllarda yaşanan ekonomik krizleri hatırlatan ve bazı kişilerin bu nedenle borçlarını ödemeyemediğini söyleyen Çiçek, bazılarının ise, -ne de olsa yeni bir af çıkar- düşüncesi ile hareket ederek, fırsatçılık ettiğini aktardı. Çiçek, bir sene içerisinde Bağ-Kur ile ilgili iki kez kolaylık getirdiklerini anlattı.

Muhtarlarla ilgili sorunların farkında olduklarını belirten Çiçe, salondaki delegelere, “Zam kelimesi her zaman alkış toplar” diye seslendi. Çiçek, ancak paranın da bir yerden karşılığının bulunması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çiçek’ten sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan da bir konuşma yaptı. Konuşmasında geçmiş hükümetlerle AK Parti hükümetini kıyaslayan Ayalan’ın sözleri sık sık, “ilaç’, “Bağ-Kurlululara gelin” sözleriyle kesildi. Ayalan salondan gelen protestolara, “Bu ülkede 11 milyon yeşil kartlının ilacını biz verdik” diyerek yanıt verdi.

GENEL KURULDA KAHROLSUN PKK SLOGANLARI ATILDI

Genel kurulda bir konuşma da ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu yaptı. Mumcu konuşmasına, “Divan Başkanın da sabrını zorlayıcı bir şekilde başlayan sürecin müsbet noktaya gelmesi sevindirici” sözleriyle başladı. Salondaki tablodan büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Mumcu, konuşmalar sırasında Siirt’te beş askerin daha şehit edildiği haberi aldığını açıkladı. Mumcu’nun bu sözleri üzerine salondan “Kahrolsun PKK” sloganları yükselmeye başladı.

Türkiye’nin birlikteliğe ihtiyaç duyulan bir dönemden geçtiğini belirten Mumcu, “Kavgalar kaosa sürüklenmenin eşiğinde bulunan bir ülkeye hiçbir katkıda bulunmuyor” dedi.

Mumcu, kendisinden önce konuşan Ayalan’ın sözlerine hitaben ise, “Bizden öncekiler ne yaptı, biz ne yaptık derseniz… o söylediklerinizi sizden önceki dönem yaptı. 11 milyona yeşil kart verilmesi övünülecek bir şey değil. Bu rakamın 3 milyona düşürülmesi övünülecek bir şey” şeklinde konuştu.

Mumcu’nun konuşmasının uzun sürmesi üzerine, Divan Başkanı Şevket Kazan müdahale ederek, konuşmanın kısa kesilmesini istedi. Mumcu ise, “Propaganda gibi bir derdim yok. Ancak size saygı duyuyorum. Kongrenin başarı ile sonuçlanmasını diliyorum” diyerek kürsüden indi.