Çok kullanıyoruz içimiz dışımız antibiyotik oldu

Türkiye’de en çok antibiyotik grubu ilaçlar tüketiliyor.

Romatizma ilaçları yüzde 12,4, ağrı kesiciler de yüzde 9,5 pazar payı elde etti. Kalp-damar ilaçlarının tüketimi de son 10 yılda yüzde 87 arttı. Uzmanlar, Türkiye’de hekimlerin gereksiz yere antibiyotik yazma eğiliminde olduğunu, vatandaşların da bu ilaçları bilinçsiz şekilde aşırı tükettiğini belirtiyor.

İlaç Endüstrisi İşveren Sendikası’ndan alınan bilgiye göre Türkiye’de 2005 yılında 6,6 milyar dolarlık (8,7 milyar YTL) ilaç satıldı. Sektör, dolar bazında önceki yıla göre yüzde 8 büyüdü. Bu artışta SSK’lılara serbest eczanelerden yararlanma imkanı tanınması ve yeşil kartlı vatandaşların ilaç bedellerinin de devlet tarafından karşılanmaya başlanması etkili oldu. 2005 yılında ilaç ithalatı ve ihracatı da arttı. Türkiye, geçen sene 2 milyar 845 milyon dolarlık ilaç ithal etti. İhracatı ise 285 milyon dolara çıktı. Buna göre, büyük oranda dışa bağımlı olan ilaç sektöründe ihracat, ithalatın ancak onda biri seviyesinde. Türkiye’de tedavi gruplarına göre en çok antibiyotik türü ilaçlar tüketiliyor. Bu ilaçlar, sektörde yüzde 17,8’lik pazar payıyla ilk sırada yer alıyor. Antibiyotikleri yüzde 12,4’le romatizma ilaçları, yüzde 9,5’le de ağrı kesiciler izliyor. Dördüncü sırada gelen soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının pazar payı da yüzde 8,5. Kalp-damar hastalıkları ilaçlarında ise son 10 yıllık süreçte büyük artış yaşandı. 2005 yılında kalp damar hastalıkları ilaçlarının tüketimi, toplam ilaç tüketiminin yüzde 7,3’üne ulaştı.

Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Bekir Kayhan, antibiyotiklerin vücut direncini zayıflattığı için ABD ve Avrupa ülkelerinde sınırlı şekilde yazıldığını söyledi. Türkiye’de ise hekimlerin gerekmediği halde hastalara fazla antibiyotik yazma eğiliminde olduklarını söyleyen Kayhan, “Vatandaşlar da en küçük bir rahatsızlıkta gelişigüzel antibiyotik alıyor.” dedi.

Kalp-damar ilaçlarının tüketimindeki artışı da yorumlayan Kayhan, halkın eskisine göre daha sık doktora gitmeye başladığını, sağlığına daha fazla önem vermeye başladığını aktardı. Bu çerçevede hastalarda daha erken tedavilere başlandığını dile getirerek, “Kalp-damar ilaçlarındaki artışın temel nedeni bu. Ayrıca son yıllarda sigara tüketimindeki artış ve sağlıksız beslenme ve hayat tarzı da kalp-damar hastalıklarını artırıyor.” diye konuştu.