Çöken binaların enkazı 1 ayda kaldırılacak

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde 8 katlı 2 binanın çökmesinden sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan teknik heyet, heyelan sonrasında zarar gören binaların yıkımının ardından yeniden bir araya geldi.

Bursa Valisi Nihat Canpolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak başkanlığında kurulan, Osmangazi Belediyesi, İnşaat, Harita ve Kadastro, Bayındırlık, Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanları’nın yer aldığı teknik heyet, enkaz kaldırma çalışmalarının 13 Mart Pazartesi günü başlayacağını açıkladı.

“İNTAM 99 VE GÖKÇEN 3 APARTMANI SAKİNLERİ 8 VE 9 MART GÜNLERİNDE DEĞERLİ EŞYALARINI ALABİLECEK”

Konçak, Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, İntam 95 ve 97’nin yıkılmasının ardından statik yapısı bozulan ve oturulamayacak duruma gelen Baro Evleri A Blok ile Tezcan Apartmanı’nın yıkım işleminin tamamlandığını bildirdi. Konçak, İntam 95 ve 97’nin yıkılmasının ardından tahliye edilen binalardan İntam 99 ve Gökçen 3 Apartmanları’nda evleri bulunan vatandaşların tüm eşyalarını bugün ve yarın sabah 09.00 ila 17.00 saatleri arasında polis ve zabıta kontrolünde alabileceklerini belirtti.

İNTAM’IN ENKAZI 13 MART PAZARTESİ GÜNÜ KALDIRILIYOR

Enkaz kaldırma çalışmalarının ise 13 Mart Pazartesi günü başlanacağını söyleyen Konçak, “Enkazın kaldırılması için Türkiye’de bu işlerde tecrübeli üç özel firmadan görüş aldık. Bu görüşlerin ardından Türkiye’de sadece bir adet bulunan 25 metre uzunluğunda Ultra-High Demolition adlı özel bir makine ve yine Türkiye’de 3 adet bulunan 700 ton kaldırma kapasiteli büyük bir vincin Bursa’ya getirilmesine karar verdik. Heyelan bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmaları yaklaşık bir aylık sürecek” dedi.

Konçak, enkaz kaldırma işlemi dev makinelerin yanı sıra yardımcı ekipmanlar olarak teknolojik kesme makineleri, loder, vinç ve kamyonların da kullanılacağını bildirdi.

“ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARINDA SON TEKNOLOJİ İŞ MAKİNELERİ KULLANILACAK”

Son teknoloji ile donatılı iş makinelerinin 10 Mart Cuma günü Bursa’da olacağını ifade eden Konçak, Büyükşehir Belediyesi’nin enkaz kaldırma çalışmalarını yürütecek firma için de ihaleye çıktığını belirtti.

İhale sürecinin bugünden itibaren başladığını ve 48 saat içerisinde sonuçlanacağını kaydeden Konçak, “Enkaz kaldırma çalışmalarının en kısa sürede ve en sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için teknik heyet ve Büyükşehir Belediyesi gece gündüz çalışıyor. İntam 99 ve Gökçen 3 Apartmanı enkaz kaldırma çalışmalarının ardından güçlendirilecek” şeklinde konuştu.