Çöken binaların enkazı kaldırılıyor

Çöken binaların enkazı kaldırılıyor

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 8 katlı 2 binanın çökmesinden sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan teknik heyet, heyelan sonrasında zarar gören binaların yıkımının ardından yeniden bir araya gelerek, olay yerinde incelemelerde bulundu.

Bursa Valisi Nihat Canpolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak başkanlığında kurulan, Osmangazi Belediyesi, İnşaat, Harita ve Kadastro, Bayındırlık, Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanları’nın yer aldığı teknik heyet, olay yerinde yaptığı inceleme sonrasında heyelan bölgesindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Konçak, Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, İntam 95 ve 97’nin yıkılmasının ardından statik yapısı bozulan ve oturulamayacak duruma gelen Baro Evleri A Blok ile Tezcan apartmanının yıkım işleminin tamamlandığını bildirdi. Konçak, heyetin heyelanın ve göçüğün meydana geldiği bölgede mal ve can kaybının yaşanmaması için gelişmeleri sürekli takip ettiğini bildirdi. Konçak, İntam 95 ve 97’nin yıkılmasının ardından tahliye edilen binalardan İntam 99 ve Gökçen 3 Apartmanları’nda evleri bulunan vatandaşların, 6 Mart Pazartesi günü 09.00 ila 15.00 saatleri arasında polis ve zabıta kontrolünde sadece değerli eşyalarını alabileceklerini belirtti.

İntam’ın enkazı salı günü kaldırılıyor

6 Mart Pazartesi günü teknik heyetin bölgedeki enkazın kaldırılmasından önce heyelan ve göçüğün meydana geldiği yerde bir kez daha inceleme yapacağını anlatan Konçak, “Enkazın kaldırılması için İstanbul ve çevre illerden bu işi profesyonel olarak yapan firmalarla birlikte pazartesi günü 15.00’da olay yerinde inceleme yapacağız. Salı gününden itibaren enkazın kaldırılmasına başlanacak. Enkazın kaldırılmasından sonra teknik heyet gelişmeleri yeniden değerlendirecek” diye konuştu.

Heyelanda zarar gören binaların geleceği İTÜ’nün bilimsel raporundan sonra belli olacak

Konçak, tahliye edilen binaların yıkılıp yıkılmayacağı ile ilgili bir soruya, “Teknik heyet, İntam 99 ve Gökçen 3 Apartmanı’nın güçlendirilmesi ve mühendislik hizmeti verilmesi kararına vardı. Gökçen 3’te istinat duvarında hasar var. İntam 99’da kolon kırılması söz konusu. Ancak binaların son durumları enkazın kaldırılmasından sonra belli olur. İTÜ’den bir heyet bölgede hasar gören binalarla ilgili çalışmalarını devam ediyor. Bununla ilgili bir rapor hazırlayacak. Bilimsel bir proje hazırlayacaklar. Bu rapor sonrasında binaların geleceğini belirleyeceğiz” şeklinde cevap verdi. Konçak ayrıca enkazın kaldırılmasının toprak kaymalarına neden olabileceğini vurgulayarak, bundan dolayı Çekirge Caddesi’ndeki trafiğin bir süre daha kapalı olacağını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Müdürü Ali Özyurt da, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ekiplerinin olay yerinde inceleme yaptığını, heyelandan etkilenen binaların afet kapsamına alınıp, alınmayacağı ile ilgili kararın bu ekibin hazırlayacağı rapor doğrultusunda verileceğini belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Adem Özdemir ise, bir soru üzerine, hasar gören evlerle ilgili ciddi bir rapor çalışması yapılması gerektiğini ifade ederek, Gökçen 3 ve İntam 99’un geleceği ile ilgili kesin kararın, enkazın kaldırılmasının ardından verilmesinin daha sağlıklı olacağını bildirdi.