Çöken binanın betonu dayanıksız çıktı

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Sucuoğlu, Zeytinburnu'ndaki binanın yıkılmasında beton dayanımının düşüklüğünün en önemli neden olduğunu bildirdi.

İstanbul Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Zeytinburnu’ndaki çalışmaları yürüten Prof. Dr. Sucuoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen basın toplantısında, İstanbul Deprem Master Planı kapsamında yürütülen Zeytinburnu Pilot Projesi’nde söz konusu binanın ikinci derecede riskli binalar kapsamında yer almasına ilişkin bilgi verdi.

Bir binanın deprem risk incelemesinin, ”bulunduğu yerdeki deprem tehlikesi ve deprem dayanımına göre iki ayaklı olarak incelendiğini” dile getiren Haluk Sucuoğlu, ”Zeytinburnu’nda kendi kendine yıkılan binanın bulunduğu yer, Zeytinburnu’nda deprem tehlikesinin çok yüksek olduğu bir bölge değildir. Bunun nedeni bölgenin Marmara fayından görece uzakta ve kayalık bir zemin üzerinde olmasıdır” dedi.

Prof. Dr. Sucuoğlu, ”binanın deprem dayanımının çok düşük olduğunun kesin olarak belirlendiğini, ancak deprem tehlikesi açısından en yüksek bölgede yer almadığı için çok riskli 2 bin 295 bina arasında değil, ikinci derecede yüksek riskli 6 bin 470 bina içinde yer aldığını” ifade etti.

”Beton dayanımının çok düşük olması şüphesiz en önemli nedendir” diyen Sucuoğlu, bu durumun bölgedeki bütün binalar için geçerli olduğunu kaydetti.