Çöken binanın teknik raporu yarın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu'ndaki 5 katlı binanın yıkılma nedenine ilişkin teknik raporu yarın açıklayacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, oluşturulan ekipler yıkılan binaya ilişkin 2 ayrı rapor hazırlıyor. İtfaiye ve AKOM kurtarmaya ilişkin, teknik bir heyet de binanın projesi, yapı malzemeleri ve binada ekleme veya kolon kesilmesi olup olmadığına ilişkin teknik raporu hazır edecek.

Yetkililer, beton numunelerinin incelenmesinin bu akşam biteceğini, yarın da demir ve karot incelemesine ilişkin verilerin geleceğini belirterek, her iki araştırmaya ilişkin sonuçların yarın birlikte açıklanacağını bildirdiler.

Binanın yıkılması sonucu zarar gören diğer 2 binada oturanların tahliye edildiğini ifade eden yetkililer, kolonları zarar gören binanın yıkımına ilişkin de oluşturulan komisyonun inceleme yaptığını kaydettiler.

İmar Kanununun 39. maddesine göre binanın yıkılıp yıkılmayacağına ilişkin karar alınacağını belirten yetkililer, incelemelerin sürdüğünü, şu anda alınmış bir yıkım kararı olmadığını, çıkan raporun Zeytinburnu İlçe Encümenine gideceğini ve eğer risk oluşturuyorsa Encümen tarafından yıkım kararı alınacağını anlattılar.

Yetkililer, binada kolonların kesildiği bilgisinin verildiğini, ancak yandaki binanın çökme riski nedeniyle enkaz kaldırma çalışmalarının durdurulduğunu, bu nedenle de kolonlarda kesilme olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılamadığını kaydettiler.

-ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI AYDIN-

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da Zeytinburnu Pilot Projesini yürüten Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu’nun, çöken bina ile hasar gören binada inceleme yaptığını ve hasar gören binanın ayakta kalmasının mümkün olmadığı yönünde kendilerine görüş ilettiğini söyledi.

Aydın, ”Sorun, eşya boşaltıldıktan sonra mı, yoksa boşaltılmadan mı yıkılacağı. Eğer eşya boşaltıldıktan sonra yıkıma karar verilirse, binaya önce güçlendirme yapılacak, sonra eşya tahliye edilecek” diye konuştu.