Çökme tehlikesiyle boşaltılan binanın bir bölümü yıkıldı

Diyarbakır'da çökme tehlikesine karşı boşaltılan 28 daireli apartmanın bir balkonu tamamın yıkıldı.

Diyarbakır’da çökme tehlikesine karşı boşaltılan 28 daireli apartmanın bir balkonu tamamın yıkıldı. Çevrede iki günden beri önlem alan yetkililer, binanın tamamen çökme tehlikesine karşı güvenlik şeridini genişletti. Sento Caddesi trafiğe kapatılırken, iki gündür sokakta olan bina sakinleri, başta belediye olmak üzere yetkililere tepki gösterdi.
Bağlar ilçesi Sento Caddesi’nde bir kolonunda patlama olması ve bazı duvarlarında çatlaklar meydana gelmesi üzerine 2 gün önce boşaltılan 7 katlı Tekin Apartmanı, yavaş yavaş çöküyor. Bunun üzerine, Tekin Apartmanı’nın çevresindeki binalarda tahliye çalışması başlatıldı. Balkonun çökmesinin ardından sivil savunma, itfaiye ve belediye ekipleri de olay yerine geldi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, alınan önlemlerle ilgili bilgi aldı. Tahliyenin ardından yaklaşık 100 kişilik bina sakinleri ortada kaldı. İki gündür sokakta yaşayan bina sakinleri kimsenin kendilerine sahip çıkmadığını söyledi.

BİNA SAKİNLERİ: NEREDE BU BELEDİYE?
Bina sakinlerinden Devran Karabulut, çocuklarıyla aç-susuz iki gündür parkta yatıp kalktığını hiçbir yetkilinin kendilerini sormadığını söyledi. Karabulut, “Hani bizim belediye vardı, nerede? Hani bizim içindi, nerede bu belediye ve bu kurumlar? İki gündür aç susuz burada kalıyoruz. Hiç kimse halimizi sormadı. Barınacağımız bir yer temin etmedi.” dedi. Apartman dairesini kredili aldığını ve borçlandıklarını anlatan Karabulut, gözyaşlarına hakim olamadı.
Apartmanda 4 dairesi bulunan Baytekin ailesi de yetkililerin duyarsızlığından şikayet etti. Dairelerin yanı sıra zemin katta işyerleri olduğunu anlatan Halime Baytekin, çaresiz bir şekilde evlerinin yıkılışını izlediklerini dile getirdi. Baytekin, belediyenin kendilerini sormadığını, ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, kalmaları için bir çadır kurulmasını istedi.