Çöl fırtınası Mardin’de hayatı felç etti

Çöl fırtınası Mardin'de hayatı felç etti. 2 gündür şehri etkisi altına alan çöl fırtınası nedeniyle vatandaşlar dışarı çıkamıyor.

Suriye ve Irak’taki sahra çöllerinde meydana gelen çöl fırtınaları nedeniyle kalkan toz bulutları özellikle Suriye’nin sınır bölgesinde bulunan Mardin ve Şanlıurfa illerini etkisi altına aldı. Vatandaşlar mecbur kalmadığı müddetçe dışarı çıkmıyor. Doktorlar ise tozlu havada dışarı çıkılmaması konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hıdır Çiftçi, 2 gündür Mardin’i etkisi altına alan çöl fırtınasının insan sağlığı açısından tehlike arz ettiğini belirterek, vatandaşların mümkün olduğu sürece dışarı çıkmamaları konusunda duyarlı olmalarını istedi.

Çöl fırtınası ile birlikte havaya karışan toz bulutlarının birçok hastalık ve mikrobik bakteri ihtiva ettiğini ifade eden Çiftçi, “Dışarı çıkan vatandaşlarımız mutlaka ağız ve burunlarını tozdan korunmak için iyice kapatmaları ve ayrıca gözlerini tozdan korumak içinde gözlük takmaları gerekir. Özelikle bronşit ve astımlı hastaların kesinlikle dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Dışarı çıkan vatandaşlarımız ise mümkün olduğu kadar kendilerini tozdan korusunlar.” dedi

Meteoroloji yetkilileri, çöl fırtınasının bir gün daha etkisini göstereceğini kaydetti.