Çömez’den Unakıtan’a

AK Parti'deki mektuplu muhalefet büyüyor. Fuat Geçen'in ardından Turhan Çömez de Maliye Bakanı'na ağır bir mektup göndererek istifaya davet etti

AK Parti’de “Unakıtan muhalefeti”, Meclis’te gensorunun reddedilmesine karşın Bakan’ın koltuğunu sallamayı sürdürüyor. Muhalif isimlerden Fuat Geçen’in parti yönetimine yazdığı mektubun ardından, bu kez de Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Unakıtan’a ağır bir mektup gönderdi ve “partiye ve ülkeye yük oluyorsunuz” diyerek istifaya davet etti. Çömez, mektupta özetle şöyle dedi:

* VİCDANLARDA AKLANDINIZ MI?
Gensoruya ret oyu veren milletvekillerinin her birinin farklı gerekçeleri vardı. Önemli bir kısmı Başbakan’ın ‘birlik görüntüsünü bozmayın’ telkiniyle oyunun rengini belirledi. Peki, kalkan bu ellerle gerçekten aklandınız mı? Kağıt üzerinde evet, ama vicdanlarda hayır!

* RAHATSIZ MİLLETVEKİLİ ÇOK: Komisyon sıralarında ya da Bakanlar Kurulu koltuklarında değil de, vekillerin arasına oturursanız, aynı kanaati taşıyan çok sayıda vekilin olduğunu göreceksiniz.

* 366 MİLYARLIK AVANTAJ: Oğlunuz Abdullah Unakıtan, ‘tavuklarına yedirmek amacıyla’ 4 bin ton mısır ithal etti. Dört gün sonra, vergi oranı yüzde 20’den yüzde 70’e çekildi. Bu değişiklikle oğlunuzun şirketi A.B. Gıda’ya toplam 366 milyar lira avantaj sağlandı. Likit ve pastörize yumurtanın, yüzde 18 olan KDV’si yüzde 8’e indirildi. Türkiye’nin ilk ve en büyük pastörize yumurta fabrikasının sahibi olan oğlunuz bu ayarlamadan ciddi avantajlar elde etti.

* KAÇ YUMURTA TOPLADINIZ?
Manyas’ta kuş gribinin yaşandığı günlerde yumurta fiyatları dibe vurduğunda piyasadan kaç milyon yumurta topladınız? Umarım fabrikanızın arıtma sistemi de devreye girmiştir. Çünkü Kuş Cenneti’nin kirliliğe tahammülü yok.

* 2.5 TRİLYONLUK TEŞVİK: 2005 Mayıs ayında, oğlunuz Abdullah Unakıtan’a ait AB Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 2.5 trilyon liralık bir teşvik verildi. Bu avantajlardan yararlanabilen kaç kişi var bu ülkede?

* ETİBOR: En fazla zorlanacağınız, Etibor dinlenme tesislerinin ihalesi ile ilgili izahat olacak. Bu satışla ilgili, gözlerimin içine bakarak savunma yapmaya cesaretiniz var mı?

* AHSEN UNAKITAN: Eşiniz İstanbul’a geldiğinde ne tür bir araç tahsis ediyorsunuz? Merter’de, yurda kaçak sokulan bir araçla kaza yaptığı, bu aracın benzini dahil İstanbul Defterdarlığınca temin edildiği doğru mu?

* ÖZELLEŞTİRMELER: Kuşadası, Galataport, Tüpraş ihalelerinden önce Ofer’le kaç kez görüştünüz? Oğlunuz bu ihalelerden önce İsrail’in hangi otellerinde kimlerle görüştü?

* 400 TRİLYONLUK AVANTAJ: Kurumlar vergisi indirimiyle Telekom’un 2006’da ödeyeceği vergiden yaklaşık 400 trilyon liralık bir avantaj elde etmesini nasıl yorumluyorsunuz? Merak ediyorum.