ÇOMÜ sağlık komplesinin ilk bloğu gelecek yıl açılacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)'nin Terzioğlu Yerleşkesi içinde başlattığı sağlık kompleksinin ilk etabının, önümüzdeki yılın yaz aylarında hizmete gireceği açıklandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nin Terzioğlu Yerleşkesi içinde başlattığı sağlık kompleksinin ilk etabının, önümüzdeki yılın yaz aylarında hizmete gireceği açıklandı. Kepez Belediyesi’nin yer engeli çıkarması sebebiyle hastaneyi Terzioğlu Yerleşkesi’ne taşıma kararı alan Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’in burada başlattığı ÇOMÜ Tıp Fakültesi Sağlık Kompleksi’nin inşaatı devam ediyor. İlk etabın 2014 yaz aylarında hizmete girmesi ve öncelikli olarak da Kadın-Doğum, Çocuk Hastalıkları, Genetik, Psikiyatri, Dermatoloji ve Fizik Tedavi birimlerinin yeni binaya taşınması planlanıyor. Ayrıca eşzamanlı olarak tüp bebek merkezinin de faaliyete girmesi düşünülüyor.

Üniversitenin en çok bütçe ayırdığı yerin tıp fakültesi olduğunu belirten Rektör Laçiner, ilk bloğun beşinci kata kadar yükseldiğini söyledi. Sık sık inşaatı ziyaret ettiğini vurgulayarak, “Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliriz ki Türkiye’nin en modern, en güzel hastanesi şu anda yapılıyor. 1. blok beşinci katta. Altı kat olacak ilk blok. 20 bin metrekareden daha büyük olacak. Kepez’deki hastane alanı toplam 11 bin metrekare. Diğer dört bloğun yapımına da başlandı. Kepez’deki alanın yedi misli alana kavuşmuş olacağız. Birinci bloğu yazın devreye sokabilirsek, diğer blok da en geç bir sonraki yaza; 2015 yılında bölgenin değil, Türkiye’nin de en gelişmiş hastanelerinden biri olur. Şu anda hoca sayımız 130 civarında. Olması gereken minimum rakam 250, olabiliyorsa 350. Bunu da temin edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Diğer fakültelere gitmesi gereken kadroların çoğu tıp fakültesine gidiyor. Yılların açığı var. Bizden önceki rektörlerimiz, dekanlarımız ellerinden geleni yapmışlar, bu kadar olmuş. Sağlık Bakanlığı daha önceki kaygılarını kaldırdı, tamamen destek veriyor. Hem inşaat için hem makine parkı için bütün bütçeler açılmış durumda. İnşaat ne kadar hızlı giderse o kadar hızlı ödemelerini yapıyorlar.” diye konuştu.