Cono aşiretine helikopterli baskın

Cono aşiretinin 'öldüren formül'ü herkesi şok etti!

Adana’da uyuşturucu satışına yönelik, kamuoyunda “Cono aşireti” olarak bilinen insanların yaşadığı mahallede, bin polisin katılımıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 40 zanlı, adliyeye sevk edildi.

Aşiret üyelerinin sattıkları eroinin içine fare zehiri, floresan tozu ve ağrı kesici hapları karıştırdığı belirlendi.

CONO AŞİRETİNE HELİKOPTERLİ OPERASYON

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM), Asayiş, Terörle Mücadele, Özel Harekat, Çevik Kuvvet, Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Yüreğir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, 20 Nisan tarihinde, artan uyuşturucu ticaretiyle ilgili “torbacı” diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik yaptığı operasyonda gözaltına alınan 5’i çocuk, 18’i kadın 40 kişinin sorgulaması tamamlandı.

Zanlıların sorgulamalarında, “Böyle baskın beklemiyorduk. Son dönemde kendimizi daha rahat hissediyorduk” şeklinde ifade verdikleri öğrenildi.

HALÜSİNASYON ETKİSİ İÇİN FARE ZEHİRİ KULLANMIŞLAR

Eroinin bir gramını dörde bölerek tek içimlik paketler haline getirip 10 TL’den sattıkları belirtilen zanlıların, ayrıca içine fare zehiri, floresan tozu ve ağrı kesici hapları ezerek karıştırdıkları belirlendi. Fare zehrinin halüsinasyon görülmesine neden olduğu, bu nedenle uyuşturucu etkisi yarattığı için tercih edildiği kaydedildi.

Çeşitli tarihlerde uyuşturucu maddeyle yakalanan, ancak “içici oldukları” gerekçesiyle serbest bırakılan 200 kişinin, zanlıları satıcı olarak tespit ettikleri öğrenildi.

Zanlılardan 5 çocuk annesi Seher A’yı 11 kişinin eroin satıcısı olarak teşhis ettiği, akrabası Abdullah G’yi ise 9 kişinin teşhis ettiği bildirildi.
Emniyet Müdürlüğünde sorgulamaları tamamlanan M.U, N.U, A.A, Y.A, O.A., T.K, S.K, Y.D, A.G, D.K, N.K, T.D, S.A, H.A, G.Y, V.U, G.U, B.A, Y.D, S.D, M.A, G.D, S.A, G.K, O.K, N.U, D.Y, K.K, S.A, M.Y, C.A, P.Y, E.G, H.G, A.A, N.B, T.Y, E.Y, A.Y. ve T.K, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne ait otobüslerle sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER

“Cono aşireti” olarak bilinen ailenin üyesi oldukları belirtilen zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, 253 paketi satışa hazır 114 gram eroin, bir paketi satışa hazır 23 gram esrar, 40 kök ekili vaziyette Hint keneviri, 5’i kurusıkı tabancadan çevirme 8 ruhsatsız tabanca, 4 adet ruhsatsız av tüfeği ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

Ele geçirilen malzemeler Adana Bölge Kriminal Laboratuvarına incelenmek üzere gönderildi.