Çöp toplama mahkemelik oldu

Aydın'da çöp toplanması, mahkeme kararı ile durduruldu.

Mahkeme kararının Aydın Belediyesi’ne bildirilmesi üzerine basın toplantısı düzenleyen Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydın’da mahkeme kararının iptaline kadar çöp toplama işlemi yapılmayacağını açıkladı.
ADÜ’nün şikayeti üzerine Aydın 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından görevlendirilen çevre ve ziraat mühendisi ile tapu kadastrodan birer görevlinin Aydın Belediyesi çöp depolama alanında yaptığı incelemenin ve tuttukları raporlar doğrultusunda, “Zafer Mahallesi 25771 parsel sayılı Zafer Mahallesi yol alanlarında davalıya ait parsellere davalı Aydın Belediye Başkanlığının atık dökmek, işlemek, depolamak suretiyle yapılan müdahalesinin tespitine, davacı ve üçüncü kişilere zararların durdurulması ve mağduriyetin önlenmesi yolunda çöp dökme eyleminin Çevre Kanunu Hükümleri ve yönetmelikleri uygulamalarına uygun önlemlerin ivedilikle alınması gerektiği ve davalının davacı parsellerine yönelik müdahalesinin ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesine icra dairesinin infazla görevlendirilmesine dosya üzerinde inceleme ve yapılan keşif sonucu itiraz yolu açık olarak karar verildi.”

Kararın Aydın Belediyesi’ne iletilmesinin ardından bugün akşam saatlerinde Aydın Belediyesi Encümen Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı İlhami Ortekin, belediyeyi mahkemeye veren ADÜ’ye ateş püskürdü. Mahkemenin vermiş olduğu kararın bozulana kadar Aydın’da çöp toplama işleminin durdurulduğunu açıklayan Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, “Çöp şehir yaratmak isteyenlerin gözü aydın. Fakat unuttukları bir şey var, onlar da bu çöp şehirde yaşayacaklar. Bugüne kadar yıllardır çöplerin yanında yaşayanlar bugüne kadar bu çöplerden rahatsız olmadılar da tam yeni çöp depolama alanının ihalesi yapılıp, inşaatına başlandığı zaman mı rahatsız oldular. Ben buna bir anlam veremiyorum. 15 yıldır bu çöp alanının içinde yaşayan, belediyenin tam bu sorunu halledeceği zaman belediyeyi mahkemeye vererek bu kararın alınmasında etkili olan ve 150 bin nüfuslu bu Aydın halkının mağdur olmasına neden olanları kınıyorum. Bu kararın alınmasında etkili olanlar kendilerinin de bu şehirde yaşadıklarını unutuyorlar. Mahkemenin almış olduğu karar iptal olana kadar çöp toplama işine son verdik. Aydın Belediyesi’nin temizlik işçileri tatildedir.” dedi.

ANONS ARAÇLARIYLA KARAR AYDINLILARA DUYRULUYOR

Belediye Başkanı İlhami Ortekin, konu hakkında Aydın Valisi Mustafa Malay’la görüşmesinin ardından, şehrin sokaklarında anons aracı gezdirerek kararı halka duyurmaya başladı.

Anons araçlarından yapılan duyuruyla şaşkına dönen Aydınlı vatandaşlar alınan kararı ve mahkemeye verilen şikayeti yadırgadıklarını belirterek, Aydın’ın bugüne kadar övündükleri temizlik hassasiyetinden mahrum kalacakları için üzgün olduklarını söylediler.

Diğer yandan mahkeme kararının Aydın Belediyesi’ne bildirilmesinin ardından kararın reddi için Aydın 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuran belediyeye 12 Temmuz 2006 günü davanın görüşülmesi için zaman verildi. Dava günü verilmesinin ardından Belediye Başkanı İlhami Ortekin, 12 Temmuz 2006 tarihine kadar kesin olarak Aydın’da çöp toplanmayacağını, duruşmada da karar bozulmadığı taktirde belediyenin çöp toplamama işlemini devam ettireceğini söyledi.