Çöpçünün resim aşkı

Kocaeli'de belediye temizlik işlerinde çalışan Ziya Özbek, boş vakitlerini resim yaparak değerlendiriyor. Özbek, şimdi sergi açmaya hazırlanıyor.

Her gün cadde ve sokakları temizleyen, Özbek, işinde boş kalan vaktini yağlı boya resim yaparak geçiriyor. Özbek, evinin bodrum katında boş bir odayı atölye olarak kullanıyor. Hiçbir eğitim almadan başladığı resimlere amatörce devam ediyor. Resim yaparken kullandığı malzemeleri de kendisi yapıyor. Atölyede çerçeveyi yaptıktan sonra üstüne bez yapıştırıyor, resim çerçevesinin konulduğu uç ayak yerine merdiveni kullanıyor. Resimde kullandığı boya ve fırçaları da malzeme çantasında saklıyor.

Şimdiye kadar 200 civarında yağlıboya resim yapan Özbek’in resim yapmaya başlaması da ilginç. Küçüklükten beri kağıtlara resim yaparak evinin duvarlarına asmış. Evine gelen misafirler duvarlardaki resimleri beğenince, bu alanda kendini yetiştirmesi istenmiş. Meydana gelen 17 Ağustos depreminden sonra evde boş boş oturunca, vaktini yağlı boya çalışması yaparak değerlendirmeye karar vermiş. Üzerinde çalıştığı yağlıboya resimleri de beğenilince işi daha fazla çalışmaya başlamış. Şimdiye kadar 200 civarında çalışma yapan çöpçü ressam, çalışmalarının bir çocuğunu satarak masraflarını çıkartmış.

12 yıldır belediyede çalışan Özbek, bu alanda kendini geliştirmek istiyor. Özbek hedeflerini şöyle açıkladı; “İlkokul mezunuyum. Hiç bir kurs görmedim. Kendi kendimi eğitme çabasında bulundum. Sürekli hayal kurarak çalışmalar yaptım. Heyecanla çalıştım. TRT’de resim sevinci programını izliyorum. Herkes izliyor ama ben resim yapma tekniklerine dikkat ediyorum. Onu izledikten sonra kendim çalışmalar yapıyorum. Onun kadar olmasa da ona benzetmeye çalışıyorum. Hep doğa çalıştım. Çalıştığımı ortam iç açıcı değil. Profesyonel olarak çalışmak istiyorum ama imkanlarım el vermiyor. Önümüzdeki günlerde kurslara giderek bu alanda daha iyi olmaya çalışacağım.”