Çöplükte kurulan sera ilk mahsullerini verdi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Aslım Çöplüğü'nde kurulan Elektrik Enerjisi Üretim Tessisi'nde açığa çıkan ısının değerlendirilmesiyle oluşturulan seradaki ürünlerin ilk hasadını yaptı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Aslım Çöplüğü’nde kurulan Elektrik Enerjisi Üretim Tessisi’nde açığa çıkan ısının değerlendirilmesiyle oluşturulan seradaki ürünlerin ilk hasadını yaptı.

Belediye Başkanı Tahir Akyürek, serada üretilen ilk domateslerin hasadını kendisi yaptı. Aslım Çöplüğü’nün eskiden insanların yanından bile geçmek istemediği bir alan olduğunu söyleyen Akyürek, “Burası yenilenebilir enerji projesinin adeta laboratuarı konumunda. Elektrik üreterek ülkemize katkı yapan bir alan. Sera ise kaynakların verimli kullanılması açısından önem arz ediyor” dedi.

Aslım Katı Atık Sahası’ndaki çöpleri elektrik enerjisine dönüştürerek çevreye ve ekonomiye katkı sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, elektrik üretimi esnasında açığa çıkan ısıyı serada değerlendirerek üretilen ilk domateslerin hasadını gerçekleştirdi.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİLEN TESİSTE DOMATES SERASI

Belediye yöneticileri, firma temsilcileri ve basın mensupları ile seraya gelen Başkan Akyürek, Konya’nın çöplük sahasında 22 ila 26 bin konuta yetecek kadar elektrik üretildiğine dikkat çekti. Elektrik üretim tesisinde açığa çıkan enerjinin kullanımıyla oluşturulan seranın, kaynakların verimli kullanılması açısından önem arz ettiğini vurgulayan Başkan Akyürek, Türkiye’de çöplükten üretilen elektrik enerjisinden açığa çıkan ısının kullanıldığı sadece 2 tane sera bulunduğunu ifade etti. Serada yılda 30-35 ton civarında domates üretebilecek imkan bulunduğunu belirten Akyürek, domateslerin arılı sistemle doğal olarak üretildiği için tercih edildiğini dile getirdi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ LABORATUVARI

Aslım Çöplüğü’nün eskiden insanların yanından bile geçmek istemediği bir alan olduğunu anımsatan Başkan Akyürek, “Burası yenilenebilir enerji projesinin adeta laboratuvarı konumunda. Şu anda elektrik üreterek ülkemize katkı yapan bir alan. Sera ise yenilenebilir enerjinin farklı bir sonucunu gördüğümüz çalışma oldu” dedi. Yeni Büyükşehir Yasası ile Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı oluşturulacağını kaydeden Başkan Akyürek, bu kapsamda yerli tohumlara, yerli tarımsal ürünlere destek vereceklerini söyledi. Tohumculuk sektöründe de Konya’da yeni bir dönem başladığını, kaliteli tohumlar yetiştirildiğini belirten Akyürek, Aslım bölgesinde sera kurmak isteyen özel müteşebbislere de destek vereceklerini sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, daha sonra seradaki ilk hasadı gerçekleştirerek gazetecilere ve misafirlere domates ikram etti.