Çoruh Vadisi’nden bu sene 50 bin göçmen kus geçti

ARTVIN - Zengin faunasi ve florasi açisindan Türkiye'de ender çesitliligin yakalanacagi bir bölgeyi kapsayan Çoruh Vadisi, göçmen kuslarin da güzergahinda bulunuyor.

Her yil sonbahar aylarinin gelmesi ve soguyan hava nedeniyle yaklasik 50 bin civarindaki yirtici kus, vadiyi kullanarak güneye göç ediyor. Süzülen kuslar kara üzerindeki termalleri kullanmak zorunda olduklari için denizi geçerken Bogaziçi gibi en dar noktalari tercih ediyor.

Göçmen kuslar göç esnasinda yüksek daglari asarken Artvin’in Borçka ve Hatay’in Belen ilçesi gibi daha alçak olan geçitleri kullaniyor. Bu sebeplerden dolayi sonbahar göçünde Leylek, Pelikan, Turna ve yirtici kuslar gibi süzülen kuslar, Türkiye’ye kuzeydoguda Artvin üzerinden ya da kuzeybatida Kirklareli ve Istanbul üzerinden giriyor. Artvin üzerinden giren kuslarin bir kismi güney ve güneybati yönünde yelpaze seklinde dagilarak genis bir hattan Türkiye’yi terk ediyor.

Kuzeybati yönünden girenler ise Anadolu’yu güneydogu istikametinde çapraz bir sekilde geçerek Hatay’a ulasiyor. Göçmen yirtici kuslar, Ilkbahar’in gelmesiyle de pek fazla güzergah degistirmeden ayni yollari takip ederek geri dönüyor.

Dogu Anadolu Kalkindirma Projesi (DAKAP) kapsaminda Türkiye’nin önemli kus göç güzergahlarindan biri olan Çoruh Vadisi üzerinde 9 aydir yapilan çalismalar sonucu önemli bilgiler elde edildi. Çoruh Vadisi boyunca göç eden ve nesli tehlike altinda bulunan akbabalar, kartal türleri ve önemli bir tür olan sadece Dogu Karadeniz’de bulunan Hus Tavugu ve Kafkas Çivgini üzerinde çalismalar yapildi.

Türkiye’nin önemli kus gözlemcisi ve yabanci hayati fotografçilarindan Soner Bekir’in Agustos- Ekim döneminde Yusufeli ilçesine bagli Karadag mevkiinde yaptigi çalismalar sonucu ilginç veriler ortaya çikti. Karadag üzerinden Eylül ayi boyunca 40 bin civarinda sahin, 6 bin civarinda ari sahini, bin 500 civarinda kara çaylak, bin üzerinde delice türleri, 5 yüz üzerinde ise atmaca, toplamda ise 50 bin civarinda göçmen kus Çoruh Vadisi’ni kullanarak göç ettigi belirlendi.