Çorum Adliyesi yeni yerinde

Çorum’da tamamlanan 16 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni Adalet Sarayı hizmete girdi.

Yeni Adalet Sarayı hakkında bilgi veren Çorum Başsavcısı Canip Yetişir, 16 bin metrekarelik kullanım alanına sahip binanın uzun yıllar Çorum’a hizmet verebilecek kapasitede olduğunu söyledi. Yeni binanın bütün ihtiyaçlarının karşılandığını aktaran Başsavcı Yetişir, çevre düzenlemesinin bitmek üzere olduğunu anlattı. Yıkılan cezaevinin yerine, yeşil alan, oyun parkı ve otopark yapılacağını dile getiren Yetişir, yeni Adalet Sarayı’nın 150 metre yakınındaki Açık Cezaevi’nin de biran önce L Tipi Cezaevi yanına taşınmasını beklediklerini bildirdi. Yetişir, Açık Cezaevi’nin taşınması için kamuoyundan destek beklediklerini vurguladı.

Adalet Sarayı’nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Yetişir, “Kurumumuz Ulusal Yargı Ağı Projesi’ne (UYAP) hazır hale getirildi. Personel eğitiminden sonra UYAP’a dahil olacağız. Yaklaşık 110 personelimiz bulunuyor. Güvenlik için bina içine polis karakolu kurulacak. Bunun yanında PTT ve Nüfus Müdürlüğü temsilciği hizmete girecek. Personel ile hakim ve savcılara iki ayrı yemekhane hizmet verecek. Ayrıca büyük bir kafeteryayı hizmete açtık. Her mahkemenin ayrı duruşma salonu var. Baro mensupları için de geniş bir mekan hazırladık. En kısa sürede yaşanan ufak sıkıntıları da çözeceğiz” dedi.

Yetişir, Adalet Sarayı’nın resmi açılış tarihinin henüz belirlenmediğini söyleyerek, açılışın Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihte yapılacağını sözlerine ekledi.

ESKİ BİNA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ OLMALI

Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla eski binanın İdare Mahkemesi, Serbest Denetimlik Bürosu ve Seçim Bürosu olarak kullanılacağını açıklayan Canip Yetişir, eski binanın Bölge İdare Mahkemesi olmasını arzu ettiklerini ifade etti. Çorum’a gelebilecek en iyi hizmetin Bölge İdare Mahkemesi olduğuna dikkat çeken Yetişir, bu konuda Çorum kamuoyunun büyük bir istek içinde olduğunu kaydetti.