Çorum İtfaiyesi yangınlara eksiksiz müdahale edecek

Araç ve malzeme yönünden son yıllarda büyük sıkıntı içerisinde olan Çorum İtfaiyesi, belediyenin çalışması ile baştan sona modernize edildi.

Çorum Belediyesi tarafından İtfaiye Müdürlüğü’ne kazandırılan iki adet yeni araç ile her türlü kurtarma çalışmasında kullanmak için alınan malzemeler düzenlenen kokteyl ile tanıtıldı. İtfaiye Müdürlüğü’nde yapılan tanıtım kokteyline Vali Hüseyin Poroy, Garnizon Komutanı Ufuk Tuncer, Başsavcı Canip Yetişir, Emniyet Müdürü İsmail Karaman, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda bir konuşma yapan ve itfaiyenin modernizesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Turan Atlamaz, eski araçlarla yangınlara müdahale eden itfaiyede şimdiye kadar yanmaz elbise ve dalgıç ekibinin olmadığını söyledi. Yapılan modernize ile bina ve ekipmanları baştan sona yenilediklerini ifade eden Atlamaz, nitelikli araçlar aldıklarını ve ekipmanları baştan sona yenilediklerini açıkladı.

27 metre uzunluğunda uzaktan kumandalı hidrolik merdivenli itfaiye arazözün 7 bin litre su kapasiteli olduğu ve 45 metre mesafeye kadar su basabildiği belirten başkan Turan Atlamaz, alınan yeni portatif merdivenli itfaiye arazözünde ise 10 bin litrelik su tankı, 700 litre kapasiteli köpük tankı ve 500 kilogram kapasiteli toz ünitesinin bulunduğu bildirdi. Atlamaz, yeni alınan araçların 5 itfaiye aracının yaptığı işi tek başına yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmalarının ardından yeni alınan malzeme ve itfaiye kıyafetleri davetlilere tanıtıldı. Yeni malzemelerin çoğu itfaiye personelinin bizzat kullanımı ile tanıtıldı. Hava minderini test eden görevliler, İtfaiye Müdürlüğü’nün ikinci katından hava minderinin üstüne atladı. Yeni alınan itfaiye araçlarının da gösteri yaptığı programda, araçların teknik donanımı hakkında bilgi verildi. Ayrıca, bakımdan geçirilen itfaiye binası da gezilerek itfaiyenin işleyişi yakından görüldü.

Çorum İtfaiyesi’nin modernizasyonu kapsamında iki adet tam donanımlı arazöz, hayvan kurtarma aparatı, değişik ebatlarda merdivenler, acil yardım ve kurtarma seti, liberatör, kurtarma kemerleri ve sedyeler, tam donanımlı özel yangın kıyafetleri, rediksiyon ile değişik marka ve ebatlarda rekor alındığı bildirildi.