Çorum’da da helikopter düstü iddiasi kizdirdi

Agri'da önceki günlerde sivil bir helikopterin düstügü yönünde çikan haberlerin ardindan olay asilsiz çikmisti.

Vatandaslar arasinda çikan ‘helikopter düstü’ söylentilerinin ardindan Alaca ve Sungurlu bölgesinde ilçe ve köylerde tarama yapildi. Herhangi bir bulguya rastlanilmazken, askeri yetkililer olayin alçaktan uçan jetlerin meydana getirdigi ses patlamasi olabilecegini açikladi.
Çorum’un Alaca ilçesinde dün saat 20.20’de büyük bir patlama sesi duyuldu. Siddetli patlama sesi, Alaca’nin yani sira Çorum, Kirikkale ve Sungurlu’dan da duyuldu. Sesin yüksek siddetle duyuldugu Alaca ilçesinde, deprem oldugunu zanneden vatandaslar evlerini bosaltti. Patlama sesi nedeniyle, Çorum, Sungurlu ve Alaca’daki polis ve jandarma telefonlarina “Büyük bir patlama sesi duyduk. Bölgemize uçak veya helikopter düsmüs olabilir” diye yüzlerce ihbar geldi.

Alaca’da ise ‘Hastaneye yaralilar kaldirildi, helikopter düsmüs’ söylentileri ortaya atilinca, ilçede hareketli saatler yasandi. Bunun üzerine polis, jandarma ve itfaiye ekipleri harekete geçerek bölgeyi taradi. Alaca’nin köylerinde de muhtarlar öncülügünde ekipler olusturularak herhangi bir kaza olma ihtimaline karsi araziler tarandi. Aramalar sonunda herhangi bir helikopter veya uçak enkazina rastlanilmadi.

Alaca’da eczacilik yapan Mehmet Simsek, saat 20.20 siralarinda patlama sesi gibi siddetli bir gürültü duyduklarini ve isyerinin camlarinin sarsildigini ifade etti. Ilçede kisa süreli panik yasandigini dile getiren Mehmet Simsek, sesin kaynagini ögrenmek için polisi ve jandarmayi aradiklarini söyledi. Sesin nedenini ögrenemediklerini ifade eden Simsek, Alaca yakinlarina helikopter düsmüs diye bir söylentinin ortaya atildigini belirtti. Simsek, “Ses en fazla Alaca’nin 15 kilometre disinda bulunan Kargin ve Büyük Camili köyleri yakinlarinda duyulmus. Büyük Camili köyündeki tanidiklarimiz aradik, onlarda büyük bir ses duyduklarini ve çok korktuklarini söylediler. Kimisi köylerine bir uçaktan bomba düstügünü, kimisi de helikopter düstügünü belirtti. Ama herhangi bir olay görülmemis.” diye konustu.

Büyük Camili köyü yakininda bulunan bir benzin istasyonunda çalisan Emrah Arslan isimli isçi ise, belirtilen saatte büyük bir patlama sesi duyduklarini açikladi. Benzin istasyonundaki camlarin kirilacak gibi oldugunu ifade eden Arslan, deprem oluyor zannederek kendilerini disari attiklarini vurguladi. Sesi deprem olarak yorumlayan Büyük Camili köyü sakinleri ise, “Aksam evlerimizde otururken bomba düsmüs gibi büyük bir patlama sesi duyduk ve evlerimiz adeta alttan üste dogru sarsildi. O sarsintiyi hepimiz hissettik. Aklimiza ilk deprem geldi. Bizde hemen disari çiktik. Gece geç saatlere kadar disarida bekledik. Ilçedeki tanidiklarimizi aradigimizda deprem olmadigini söyledi. Bazilari helikopter düstü dedi bazilari da bir uçaktan bomba düsmüs dedi. Ama çevremizi taradik böyle bir olaya rastlamadik. Olay hakkinda kimseden net bir bilgi alamadik.” dediler.
Öte yandan ortaya atilan deprem söylentileri üzerine Bogaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi yetkilileri, Türkiye genelinde belirtilen saat diliminde herhangi bir sarsintinin olmadigini açikladi. Jandarma yetkilileri ise, olayin alçaktan uçan jetlerin ses sinirini geçmesiyle meydana gelen ses patlamasi olabilecegini bildirdi. Olay sonrasi Alaca ve çevresinde vatandaslar uzun süre evlerine giremedi.