Çözüm olursa ölüm orucunu bitiririz

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ve Yönetim Kurulu üyeleri, F tipi cezaevlerini protesto için ölüm orucunda olan avukat Behiç Aşçı'yı ziyaret ettiler.

Dinçer, Aşçı’ya kendisinin yanında olduklarını belirterek, hükümetin F tipi cezaevlerinin iyileştirilmesi konusunda zaman geçirmeden gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Hem bu konuyu kamuoyunun gündeminde tutmak, hem de bu talebin gerçekleşmesi için ziyareti gerçekleştirdiklerini vurgulayan Dinçer, “Önemli olan, atılacak adımların zaman geçirmeden atılması ve bu adımların kalıcı olması. Meclis Başkanı Arınç’ın dün Aşçı’nın ailesiyle yaptığı görüşme anlamlı, önemli. Duygularımızla, yüreğimizle, düşüncelerimizle arkadaşların durduğu yerin, özellikle sorunun çözümüne yönelik taleplerinin yanındayız” diye konuştu.

Aşçı da Arınç’ın ailesini ziyaret etmesine yönelik düşüncelerinin sorulması üzerine, “Bu konuda bizim muhatabımız Adalet Bakanı’dır” yanıtını verdi.

F tipi cezaevlerinde iyileştirme yapılacağının konuşulduğunu, bu durumda ölüm orucunu bırakıp bırakmayacağını soran bir basın mensubuna da Aşçı, 3 ayda bir iyileştirme sözü edildiğini, ancak bu iyileştirmenin nasıl bir iyileştirme olacağının önemli olduğunu söyledi.Aşçı, “Bu iyileştirmenin ne olduğu söylenmiyor. Eğer çözüm olursa ölüm orucunu bitiririz, niye bitirmeyelim? Biz, ölüm orucu konusunda ısrarlı değiliz” dedi.

Bir başka soru üzerine, Arınç’ın kendisini aramadığını belirten Aşçı, sağlık durumuna ilişkin de “Artık tamamen yatağa bağımlıyız. Gezip, dolaşamıyorum. Gece uyuyamıyorum. Görme problemleri var. Kalp atımında da problem var” dedi.

Aşçı, “Ölüm orucunu şu an bırakırsanız eski sağlığınıza tamamen kavuşup kavuşamayacağınızı doktorunuza sordunuz mu?” şeklindeki soru üzerine de “Onu hiç sormadım. Sormak da istemedim. Doktorlar da bir şey söylemediler” diye konuştu.

Aşçı’yı, İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş ve bir grup dernek üyesi ile ÖDP İstanbul İl Başkanlığından bir grup da ziyaret etti.