Çözüm süreciyle köylerine dönen bal üreticileri devletten destek bekliyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde organik bal üreten üreticiler, devletten alt yapı konusunda destek istiyor.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde organik bal üreten üreticiler, devletten alt yapı konusunda destek istiyor. Ovacık ilçesine bağlı Torunoba ve Ahpanos Vadisi’nde bulunan köyler, 1993-94 yıllarına kadar organik bal üretiminin en fazla gerçekleştirdiği yerlerden biriydi.1993-94 yıllarında köylerin boşaltılmasının ardından şehirlere göç eden Ovacık köylüleri 19 yıl boyunca üretimden koparak köylerine dönemedi. Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte köylerine dönen Torunoba ve Ahpanos köylüleri, evlerinin yıkılmasına rağmen kendi imkanları yaptıkları baraka ve çadırlarda kalarak arıcılık yapmaya başladı.
    
    Organik bal üretimi gerçekleştiren Torunoba ve civar köyler yol ve elektrik olmaması nedeniyle bal üretirken zorlandıklarını söylüyor. Devletin bölgelerini organik bal üretimi alanı ilan edilmesini isteyen bal üreticileri, öncelikli olarak alt yapı sorunlarını bir an evvel çözmesini istiyor.

    Hava sıcaklığı ve arıların ısırma tehlikesine karşın sağma işlemini gerçekleştiren üreticiler arılarını götürecekleri bölgede yol sorunu olması nedeniyle zaman zaman arıların telef olduğunu söylüyor. Bölgenin arıcılık bakımından çok verimli olduğunu belirten Ali Sarı isimli üretici, “Türkiye’de bu bölge hem doğal bitki örtüsü çeşitliliği hem de kirlenmeyen bir bölge olduğu için buranın arıcılık bölgesi ilan edilmesi ve organik tarımın desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradaki bal üreticilerin mallarını pazarlanması konusunda devletin yardım etmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor.” dedi.

    Ahpanos bölgesinde doğanın zor şartlarına rağmen çadırda kalarak bal üretimi gerçekleştiren Hasan Yıldız adlı vatandaş ise ürettikleri balın tamamen organik olduğunu bir çok hastalığa iyi geldiğini söylüyor. Yıldız, yetkililerin alt yapı sorunlarını çözmeleri halinde daha fazla üretim elde edeceklerini ifade ediyor.

    Kilosu 40 ile 100 TL arasında zor koşullara rağmen üretilen bal’ı pazarlamaya çalışan üreticiler, yetkililerin sorunlarına çözüm bulmasını ve üreten insanlara yönelik destek sunmasını istiyor.