CSIS’tan skandal iddia: Putin öldürülecek

ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) 'Rusya'nın alternatif geleceği' başlığı ile hazırlanan raporda skandal iddialara yer verdi.

Rusya demokrasinin eleştirildiği ve Amerikan halkının nasıl bir Rusya beklediği ile ilgili değerlendirmelerin yer aldığı raporda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 7 Ocak 2008’de suikast düzenleneceği ve ülkede büyük bir kaos yaşanacağı iddia edildi.

Kommersant gazetesi muhabirlerinden Dmitri Sidirov, bugün yayınlanması beklenen raporu ele geçirdi. Valday grubu olarak bilinen seçkin entelektüeller arasında yer alan ve CSIS’ın Moskova eski direktörlüğünü de yapan Andrew Kuchins, raporda yer verdiği iddialarında, “Başkan Putin 7 Ocak’ta Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde düzenlenen ayinden çıkarken suikast düzenlenecek. Katil yakalanamayacak ve Rusya büyük bir kaosa sürüklenecek. Rusya piyasaları çökecek. Büyük gösteriler ve yürüyüşler yapılmaya başlayacak. 20 Ocak’ta da olağanüstü hal ilan edecek. Yönetime eski KGB kökenli Igor Sechin, Sergey Ivanov ve Nikolay Patrushev gelecek.” öngörülerinde bulunuyor.

Bir romanı andıran Kuchins’in öngörülerine göre Rusya Demiryollarının başında bulunan Vladimir Yakunin Rusya’nın yeni başkanı olacak. Ancak Surgut’da greve giden işçilerin grevi durdurmamaları üzerine işçilere ateş edilmesi emrini veriyor. Moskova belediye başkanı Yuri Lujkov ve St. Petersburg belediye başkanı Valentina Matvienko milyar dolarlı bulan yolsuzluk suçlamaları ile yargılanacak ve ömür boyu hapse mahkum olacak. Ulusalcılık hızla artacak. Tüm bu karmaşa 2016 yılına kadar devam edecek. Sonuçta Putin karşıtı ‘Öteki Rusya Hareketi’nin liderlerinden Boris Nemtsov başkan olacak ve ülke yeniden istikrara kavuşacak. Nemtsov’un destekleri ile petrol şirketi Yukos’un eski sahibi oligark Mihail Hodorkovski serbest bırakılacak.

Moskova Carnegie Vakfı’nın eski başkanlığını da yapmış olan Kuchins ABD’de önemli Kremlinolojistler arasında yer alıyor. Rusya’da düzenlenen uluslararası toplantıların hepsinde yer alan Kuchins 2006’da St. Petersburg’da gerçekleşen G8 zirvesi öncesi Putin’e bir mektup göndererek Rusya’nın demokratikleşmesi için önerilerde bulunmuştu.

59 sayfalık raporda ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Rusya işleri direktörü Thomas Graham, George Washington Üniversitesi’nden Henry Hale, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Anders Aslund ve daha bir kaç yazarın da imzası bulunuyor. Yazarlar genelde Rusya’da bir sekiz yıl daha demokratikleşme adına bir iyileşmenin olmayacağı görüşünü savunuyor.