CTP’nin milletvekili sayısını yükseltti

KKTC'de CTP’nin milletvekili sayısı 23’ten 25’e yükseldi.

Toplam 50 sandalyeli Meclis’te Ulusal Birlik Partisi’nin de 17 milletvekili var. Meclis’teki 7 sandalye Demokrat Parti’ye, 1 milletvekili de Barış ve Demokrasi Hareketi’ne ait. Yerel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi 28 belediyeden 10’unu kazandı. Ulusal Birlik Partisi, 5 ilçe merkezinden İskele ve Güzelyurt’taki varlığını korudu, bu iki belediyeyi aynı adaylarla yeniden aldı.
Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi Gönyeli, Değirmenlik, Vadili, Alayköy, Dikmen, Yeni Erenköy, Geçitkale ve Büyükkonuk’taki Belediye Başkanlıklarını ise kaybetti. Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne ve Gazimağusa belediyelerini yeniden kazanmasına karşın başkent Lefkoşa’da seçimi az farkla kaybetti. Cumhuriyetçi Türk Partisi, geçmiş seçime göre toplam belediye sayısını ilçe merkezleriyle birlikte 5’ten 8’e çıkardı. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 2002 yerel seçimlerine göre kaybettiği belediyeler ise Lefkoşa ile Serdarlı. Demokrat Parti 2002’te 4 belediye kazandı. 2002 seçimlerinde Milliyetçi Adalet Partisi’nden aday çıkan Esentepe ve Paşaköy belediye başkanları da Demokrat Parti’ye katıldı.

Seçimlerde ise Demokrat Parti toplam 7 belediye başkanı çıkardı. Ama en önemlisi Lefkoşa belediye başkanlığını kazandı. DP’nin 2002 seçimlerine göre kaybettiği belediyeler ise Alayköy ve Dipkarpaz. Yerel seçim yarışına katılan diğer iki parti Barış ve Demokrasi Hareketi ile Toplumcu Kurtuluş Partisi ise hiç bir yerde seçim kazanamadı. Yerel yöneticiler yanında Meclis’te boş bulunan 2 milletvekilinin de belirlendiği seçimin ardından ülkeyi hareketli günler bekliyor. Yeni milletvekili dağılımının hükümeti nasıl etkileyeceği ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Seçimlerle birlikte KKTC uzun yıllardan sonra ilk kez kesintisiz bir icraat dönemi geçirecek. Son 6 yılda referandum dahil 7 kez sandık başına giden Kıbrıs Türkü, erken seçim olmaması halinde artık 4 yıl sonra 2010 yılında sandık başına gidecek. Ve yine erken seçim olmazsa 2010 yılında cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimler dahil tüm seçimler bir arada yapılacak. Milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 5, yerel seçimler 4 yılda bir yapılmasına karşın son yıllarda sık sık yaşanan erken seçimler nedeniyle tüm seçimlerin bir arada yapılması gündeme geldi. 2000 cumhurbaşkanlığı, 2002 yerel seçimler, 2003 milletvekilliği seçimi, 2004 referandum, 2005 cumhurbaşkanlığı ve 2005 milletvekilliği erken seçimleri nedeniyle dünküseçim dahil Kıbrıs Türkü son 6 yılda 7 kez sandık başına gitti.