Çubukcu ‘ATV’deki olay ders olsun’

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukcu, ATV'de yaşanan ahlakdışı olayın herkese bir ders olacağını ümit ettiğini söyledi.

Osman Yağmurderli, Demet Toker, Ömer Çalıkoğlu, Coşkun Çokiyigil, Ömer Lütfi Mete ve Hasan Kaçan gibi ünlü dizi yapımcıları ve senaristlerin hazır bulunduğu toplantıda, bakan Çubukçu, bakanlığının faaliyet alanları içerisinde olan Türkiye’de aile kurumunun güçlenmesi, toplumda kadının statüsünün güçlenmesi, çocukların haklarının korunması ve engellilerin toplum ile bütünleşmesi konularında fikir alışverişinde bulundu.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen bu değerlendirmelerin ardından Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı, Nimet Çubukçu gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Mehmet Ali Erbil’in şov programındaki olayla ilgili görüşleriniz nelerdir?” şeklinde sorusu üzerine Bakan Çubukçu “Bu tür programlarla ilgili; yani gündüz kuşak programları, akşam eğlence programları ile ilgili çok fazla eleştiriler vardı. Fazla toplumsal tepki vardı. Aslında RTÜK’e başvuran şikayetçi sayısında da bu programları izleyenler kadar şikayetçi vardı. En fazla şikayet bu programlar ile ilgili geliyordu. Fakat bu güne kadar ‘insanlar izliyor’ diye toplumun bu konudaki duyarlılıkları dikkatte alınmıyordu. Ümit ediyorum ki bu yaşanan olumsuz olaydan bir çok kişiye ve kesime önemli bir ders olur. İyi sonuçlanmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Bakanlığa bağlı çocuk esirgeme kurumları ve yurtlardaki çocukları içeride zorla tutmalarının ve bir tutukevinde olduğu gibi sürekli kilit altında tutmalarının mümkün olmadığına değinen bakan Çubukçu, “Çocuk hakları ile ilgili çıkan kanunla birlikte çocuk yaşı 18’e çıkarılmıştır. Yakın zamana kadar çocuk suçlarındaki artış şeklinde çıkan haberler, kayıp çocuklar şeklinde verilmeye başlandı. Sosyal Hizmetler Kurumu’nun kendi sorumluluğundaki çocukların nereye gittiğinden haberdar olmadığı iddia edildi. Halbuki bunların yüzde 90’ı tedbir kararlı olup bize teslim edildikten birkaç gün içinde kaçan çocuklardır. Yani bunlar kaybolan ve akibeti hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığımız değil, herşeyi ile haberdar olduğumuz çocuklardır. Bunlarla ilgili bütün veriler rakamsal olarak da elimizde var.” şeklinde konuştu.

Kurum olarak buradaki görevlerinin bir ceza infaz sistemi şeklinde olmadığının altını çizen Nimet Çubukçu, “Kurumlarımız bir cezaevi değil. Burayı bir ceza infaz sistemi şeklinde yönetirsek başta çocuk hakları sözleşmesine ve uluslararası taahhütlerimize uymamış oluruz. Buralar açık kapı sistemi ile çocukların rehabilitesi ile ilgili çalışan kurumlardır. Birkaç basamaklı sosyal rehabilitasyon aşaması uygulanmaktadır. En önemlisi de burada hizmet vermeye çalıştığımız çocuklar toplum ve ailesi tarafından en ağır biçimde istismar edilmiş çocuklardır.” dedi.