Çubukçu CHP’li vekilleri kizdirdi

ANKARA - Devlet Bakani Nimet Çubukçu, Malatya Çocuk Yuvasi'na hizmet veren sirketin sahibinin CHP üyesi oldugunu açiklamasi CHP'li milletvekilleri kizdirdi.

Sosyal Hizmetler Kurumu’nda hizmet aliminin 1993 yilinda basladagini belirten Çubukçu, kendi dönemlerinde hizmet alimlarinin daha objektif oldugunu ifade etti. Malatya’da vasifsiz elamanlari AK Parti il baskanligi tarafindan alindigi iddasina ise Çubukçu, hizmet alimini gerçeklestiren firmanin birici firma yetkilisinin kendi agzindan CHP üyesi oldugunu bizattihi açikladigini söyledi. Çubukçu’nun bu sözlerine CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Çubukçu, “Asla sorumluluk olmasi anlaminda söylemiyorum. Vakalarin kamuoyunda önünde objektif bilinmesi için söylüyorum sözlerine” CHP’li vekiller sert tepki gösterdi. CHP Istanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoglu’nun yüksek sesle tepkisi üzerine tartismaya AK Partilivekillerde katildi. Komisyon Baskanvekili Mehmet Altan Karapasaoglu müdahale etti. AK Parti Kayseri Milletveki taner Yildiz, Kumkumoglu’na bir “bayan bakanla konusuyorsun sözlerine dikkat”diye uyardi. CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek’te “bakicilarin AK Parti milletvekillerini araciligi ile ise girdigini söyledi. Bunun üzerine Bakan Çubukçu, hizmet veren firmanin sahibinin durumunu söyledigini ve durum tesbiti yaptigini ifade etti. Çubukçu, Malatya Çocuk Yuvasi’nda yasanan sorunun önemli olduguna isaret ederek, olayin siyasi olmadigini bir örnekle ortaya koydugunu belirtti.

Milletvekillerinin sözlü tartismalarina son vermesi üzerine Çubukçu, baskana tesekkür ederek, büyük bir nezaketle yaklasik 3 saattir soru ve cevap konusmalari dinledigini ve ayni nezaketle davranilmasini beklemenin en dogal hakki oldugunu söyledi. Bunun üzerine CHP’li Özyürek, “”Bakan nezaketle dinlemek zorundadir” dedi. Bunun üzerine Bakan Çubukçu, “Milletvekilleri buna uymaz, kurallar bakanlari baglar” diyerek tepki gösterdi. Komisyon Baskanvkeli Karapasaoglu, Çubukçu’ya tepki gösteren CHP’li vekillere “nezaketle dinleyeceksiniz” seklinde uyardi.

Çubukçu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirge Kurumu’nun hizmet ve idari yapisi ve kogus sistemi yapisiyla dünyada tek örnek oldugunu belirterek, kamu idaresi tarafindan tamamen tek anlayisla yürütülen nadir kurumlardan birisi oldugunu ifade etti. Hizmet verme seklinin tartismaya açilmasi gerektigini ifade eden Çubukçu, kogus sistemdin ev sistemine geçisi, kurum bakimi yerine aile bakimi, kurum bakimi yerine koruyucu aile sistemini hizmet verme modelini getirmeye çalistiklarini kaydetti. Çubukçu, toplumun hizmet verdigi kurumun toplum en dejavantajli bölümün olusturduguna isaret eden Çubukçu, hazirlayacaklari kanun tasarisiyla istedikleri hizmetleri vereceklerini kaydetti.

Milletvekillerinin bölgelerinde kurumlarla ilgili kendisine bilgi vermesinden memnun oldugunu vurgulayan Çubukçu, kurumlarinda sosyal hizmet uzmani eksikligi sikintisi çekilmesinin sebebinin Hacettepe Üniversitesi disinda hiç bir üniversitede bu bölümün bulunmadigini kaydetti.

Kurumdaki sosyal hizmetler uzmani idareci sayisini azaltildigi yönündeki iddialarla ilgili olarak ise Çubukçu, 200 yilinda görevli Sosyal Hizmetleri Uzmani idareci sayisinin 193, 2005 yilinda ise 201 oldugunu kaydetti. Egitim Bilimleri bölümlerinde mezunu idareci sayisinin 2000 yilinda 223, kendi dönemlerinde ise 246 oldugunu vurgulayan Çubukçu, su anda kurumlarinin idare kadrosunda bulunan sosyal hizmetleri sayisinda artis oldugunu kaydetti. Kendi dönümlerinde açiktan atama yoluyla atanan sosyal hizmet uzmani sayisinin daha fazla olduguna dikkat çeken Çubukçu, vakalarin oldugu bölgelere geçici görevle sosyal hizmet uzmanini gönderemediklerini ifade etti. Kurumlarinda sosyal hizmeti uzmani eksikligi çekildigini kaydeden Çubukçu, en çok elestirilen bakici annelerin elestirildigini belirtti. Çubukçu, kurumlarda 20 çocuga bir bakici annenin düsmedigini, dört çocuga bir personelin düstügünü söyledi.

Çubukçu, konusmasinda CHP’li vekillerin sorularinin hepsine cevap vermemesi CHP Istanbul Milletvekili Birgen Keles tepki gösterdi.

Toplantinin sonrasinda Devlet Bakanligi’nin 79 trilyon olarak kabul edildi.