Çubukçu hakkinda suç duyurusunda bulunuldu

Ancak güvenlik önlemi nedeniyle adliye önünde açiklama yapmalarina izin verilmeyen grup, dövizlerini açarak Sultanahmet Meydani’nda bulunan Mehmet Akif Ersoy Parki’na kadar yürüdü. Burada grup adina Genel Baskan Dogan Halis basin açiklamasi yapti.

Malatya’da meydana gelen iskence olayinin Türkiye’nin her yerinde yasandigini belirten Halis, “Türkiye’nin hemen hemen tüm yurtlarinda çocuklar taseron sözlesmeleriyle egitimsiz kisilere baktirilmaktadir. Bakanliga bagli bu kurum, yaklasik 5 yildir müfettisler tarafindan denetlenmemis. Çocuklara siddet uygulandigi yönündeki sikayetlere ragmen yuva yöneticileri hakkinda inceleme baslatilmamistir.” diye konustu.

Halis, Iskence olayinin eksik kalan boyutlarinin da sorusturma kapsamina alinmasi için Istanbul Cumhuriyet Bassavciligi araciligiyla Malatya Cumhuriyet Bassavciligi’na gönderilmek üzere suç duyurusunda bulunduklarini söyledi. Dilekçede, bakici anne olayiyla ilgili olarak Devlet Bakani Nimet Çubukçu, SHÇEK Genel Müdürü Ismail Baris, Malatya Sosyal Hizmetler il Müdürü Yakup Güler, Malatya Çocuk Yuvasi Müdürü Niyazi Yildiz ve yuvada taseron hizmeti veren Gülba temizlik sirketi yetkililerinin de sorustarma kapsamina alinmasi istendi. Sorumlularin, Ekim 2005 ve daha öncesi dönemde islendigi iddia edilen “Iskence, kötü muamele, darp, görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma” suçlarindan cezalandirilmalari istendi.

Basbakan Erdogan’in Basbakan degilmis gibi konustugunu savunan Halis, Bakan Çubukçu’nun da istifa etmesini istedi. ‘Bu ülkede herkesin yaptigi yanina kar kalir’ sürecinin sona ermesini istediklerini belirten Halis, “Alli pullu elbiseler giydirilerek Istanbul’a gezmeye getirilerek o çocuklarin sorunlari çözülmez.” dedi. Yuvadaki 36 çocuktan 32’sine darp yapildigini hatirlatan Halis, “Halkimiz, çocuklarini oraya iskence görsün diye yollamadi.” diye konustu. Güvenlik önlemleri altinda yapilan basin açiklamasinin ardindan grup, olaysiz sekilde dagildi.