Çubukçu: Kadınlar her kademede başarılı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, kadınların toplumsal hayatın her kademesinde başarılı olduklarını belirterek, ücra köylerde kızların aklında bakan olmak varsa bunun büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, kadınların toplumsal hayatın her kademesinde başarılı olduklarını bildirerek, ”Bugün en ücra köyde bile kız çocuklarının hayallerini Milli Eğitim Bakanı olmak süslüyorsa en büyük kazanım budur” dedi.

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şanlıurfa’da, DSİ Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda, ”GAP ve Kadının Güçlendirilmesi” konulu panel düzenlendi. Bakan Çubukçu, kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunda Türkiye’de çok önemli adımlar atıldığını, kadınların toplumsal hayatın her kademesinde başarılı olduklarını söyledi. Cumhuriyetin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Çubukçu, ”Bugün en ücra köyde bile kız çocuklarının hayallerini Milli Eğitim Bakanı olmak süslüyorsa en büyük kazanım budur” diye konuştu.

Yapılan dönüşüm ve gelişimin tabana yayılması gerektiğini anlatan Çubukçu, günümüzde kadın eğitiminin öneminin evrensel olarak da kabul gördüğünü belirtti. Çubukçu, son 10 yılda bu konuda büyük çaba sarf edildiğini bildirdi. İlk öğretimde yüzde 100 okullaşma oranına ulaşıldığını, amaçlarının her yaş grubunda yüzde 100 okullaşma oranını yakalamak olduğunu ifade eden Çubukçu, okul öncesi çağda 2002 yılında yüzde 11 olan okullaşma oranının bugün yüzde 39’a yükseldiğini kaydetti. Orta eğitimde yüzde 98,9, yüksek öğretimde yüzde 44,27 okullaşma oranını ulaşıldığını bildiren Çubukçu, ”Bunları yüzde 100’e yükseltmek en önemli hedefimizdir” dedi.

”HAYDİ KIZLAR OKULA”, ”ANA-KIZ OKULDAYIZ” PROGRAMLARI

”Haydi Kızlar Okula”, ”Ana-Kız Okuldayız” programlarından da bahseden Çubukçu, bu programlarla büyük kazanımlar elde edildiğini anlattı. Çubukçu, ”Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin desteğinde yürüyen Ana-Kız Okuldayız kampanyasıyla 4 yılda 3 milyon kişiyi okutmak amaçlanmaktadır. Projeler, AB Komisyonu tarafından Güney Avrupa ülkelerine örnek olarak sunuldu” diye konuştu.

Çubukçu, konuşmasının sonunda, ”Başta anayasa olmak üzere yasalarıyla kendisini temize çekmiş bir ülkenin Milli Eğitim Bakanı olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürü Esengül Civelek de başta anayasa olmak üzere tüm yasalarda kadın-erkek eşitliğinin sağlandığını bildirerek, yapılması gerekenin bunun uygulamaya yansıtılması olduğunu söyledi.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çevre ve bölge illerinin valileri ile eşleri, milletvekilleri, çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın yapıldığı salonda kadınlar tarafından yapılan el işi ürünler de sergilendi.