Çubukçu: O türbanlı bu türbansız ayrımı yapmayalım

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kadınlar arasında hiçbir ayrım yapılmaması gerektiğini savundu.

Çubukçu, ”Kadınlar arasında hiçbir ayrım gözetmeden, ‘O türbanlı, bu türbansız…’ Ülkenin tüm kadınları için hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 73. yıldönümü dolayısıyla TBMM’de düzenlenen törende konuşan Çubukçu, günümüzde kadınların siyasal yaşama katılımlarının, insan haklarından eşit oranda yararlanmalarıyla mümkün olacağını vurguladı.

Türkiye’de bu konuda olumlu gelişmeler olmasına rağmen, kadınların siyasete katılımında hala erkeklerin gerisinde olduğunu ifade eden Çubukçu, kadınların yasal haklarının kullanmalarının önünde ciddi anlamda kısıtlamaların bulunduğunu söyledi.

Çubukçu, kadınların eğitim, sağlık gibi bir takım kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanma, toplumsal hayata katılım konusunda eşitsizliklere uğradığını, karar alma mekanizmalarına katılım konusunda da eşit temsil hedefinin hiçbir ülkede gerçekleşmediğini bildirdi.

Kadınların siyasal karar alma mekanizmalarına katılımdaki eksikliğinin, demokrasiye de ters düştüğünü ifade eden Çubukçu, ”Kadınların karar alma süreçlerine katılımı, sadece adalet ve demokrasinin bir gereği olarak değil, aynı zamanda bir toplumda kadının statüsünün geliştirilmesinin ön koşuludur” dedi.

-”HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ”-

Cumhuriyet döneminde kadınların eğitsel, sosyal ve kültürel alandaki reformların, 80 yıldır gelişmesine rağmen, aile içi şiddet, kız çocuklarının okutulmaması gibi bazı alanlarda istenilen düzeye ulaşmadığına dikkati çeken Çubukçu, 5 Aralık 1934’ten bu yana ilk kez parlamentodaki kadın oranının, yüzde 9.1’e ulaştığına dikkati çekti.

Çubukçu, Cumhuriyet tarihi boyunca kadın-erkek eşitliği konusunda, duyarlılık gösteren bir siyasal anlayışın bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

”Bu konu her zaman siyasetin gündeminde olmuş, ama toplumsal gelişme siyasal gündemle paralel olmamıştır. Nitekim Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne gerçekleşen ‘devrim’ diye nitelendirdiğimiz yasal değişikliklerin, ikinci aşaması, bu dönemde gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz 5 yıl içinde, Türkiye’deki tüm yasalarda kadın-erkek cinsiyet eşitsizliğini temizledik. Kadın örgütleri ve milletvekilleri olarak bulunduğumuz noktada, ‘Artık Mecliste şu yasa değişikliği geliyor’ gibi bir eleştiri görmüyoruz. Biz hükümet olduğumuz günlerde bu listeler 15, 16 maddeden aşağı değildi.

Bugün hala bu iktidarın, icraatlarında değil de bir takım vehimlerle suçlanmasını çok ciddi haksızlık olarak görüyorum. Bu eleştirileri hiç bir şekilde hak etmedik. Kadın örgütlerinden beklentim, kadın erkek eşitsizliği üzerine kafa yormalarıdır. Gerçekten kadınlar arasında hiçbir ayrım gözetmeden, bütün kadın ve kız çocuklarını kuşatacak bir anlayışla, ‘o türbanlı, bu türbansız’, ‘o (a) partisinden, bu (b) partisinden’, bütün bu ülkenin kadınlarını içtenlikle, hangi etnik gruba üye olurlarsa olsunlar, hangi inanca sahip olurlarsa olsunlar… Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün kadınlar için hep birlikte mücadele etmeliyiz.”

Törene, AK Parti’li ve DTP’li bayan milletvekilleri ile çok sayıda kadın sivil toplum örgütlerinin temsilcisi katıldı. Devlet Bakanı Çubukçu ve Canan Güllü’ye çiçek sunan Toptan, törenin ardından da kadınlarla sohbet etti.