Çubukçu’dan erkeklere; ‘Lütfen kadınları dövmeyin’

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de her üç aileden birinde kadına fiili şiddet uygulandığını belirtti.

Isparta’da Kadın Konukevi açılışına katılan bakan Nimet Çubukçu, sanal açılışta erkekleri karşısında görünce bayanlara karşı şiddet uygulamamaları ricasında bulundu. Öncelikle böyle kurumlara ihtiyaç duyulmaması temennisinde bulunan Çubukçu, gittiği bütün yerlerde kendisine eşlik eden “beyefendi”lere teşekkür ettiğini söyledi. Konukevinin gizli kalması için sanal olarak yapılan açılışta konuşan Bakan Çubukçu, “Her yerde böyle dileklerde bulunan beyefendilerin hemcinslerinden şöyle bir temennide bulunmalarını istiyorum. Lütfen kadınları dövmeyin. Böyle yerlere ihtiyaç duyulmaması için beyefendilerin kadınlarını dövmemesi gerekiyor.” dedi.

Şiddetin her türlüsüne karşı çıkılması gerektiğini aktaran Çubukçu, Türkiye’de her üç aileden birinde dayak olduğunu açıkladı. Ayrıca her iki aileden birinde sözlü şiddet uygulandığını dile getiren Çubukçu, şiddetin önüne geçilmesi için öncelikle erkeklerin eğitilmesine ihtiyaç olduğunu bildirdi. Şiddetin sadece aile meselesi olmaktan çıkarılmasını isteyen Çubukçu, dayak olgusunu kamusal alana taşıyarak toplumsal bir sorunun çözümünde umut verici bir gelişme sağlandığına dikkat çekti.

Kadına şiddetin hasıraltı edilmesi ve gizlenmesiyle birlikte artarak çoğaldığını ifade eden Bakan Çubukçu, hoşgörü ve saygının değil şiddetin kolunun uzun olduğu bir dönemde yaşadıklarını söyledi. Kadına yönelik kötü muamelenin kadının sosyal hayatında, işinde ve ailesinde gelişmesini engellediğine işaret eden Çubukçu, daha sonra Kadın Konukevi’nin açılışını yaptı.