Çukurca’ da toplar şehir dışına taşındı

Artan terör olayları ve sınır ötesi operasyon hazırlıkları, en çok Hakkari'nin Çukurca ilçesini etkiledi.

Irak hududundaki bölgeye yığınak yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, hemen her gün teröristlerin kaçış yollarını top ateşine tuttu. Ancak ilçe merkezindeki 3. Komando Tabur Komutanlığı’ndan yapılan atışlar, çevredeki binalarda çatlaklara yol açtı, çok sayıda evin camları kırıldı.

Sürekli aynı sıkıntıları yaşayan 65 vatandaş, durumu dilekçeyle kaymakamlığa aktardı. Bunun üzerine kaymakamlık, belediye ve alay komutanlığı harekete geçti. Oluşturulan zarar tespit komisyonu, evleri tek tek ziyaret ederek şikâyetleri dinledi. Çocukların geceleri uyuyamadığını belirten vatandaşlar, seslerden ürken hamile kadınların da sağlık sorunları yaşadığını kaydetti. İlçe sakinlerinin maddî kaybını karşılayan kaymakamlık, muhtaç durumdaki ailelere yardımda bulundu.

TSK da, askerî topları Çukurca’nın 4 kilometre dışındaki başka bir kışlaya gönderdi. Çukurca’daki bu olayı Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, Meclis’e taşıdı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Geylani, taburun yakınındaki 40 evin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu ve pencere camlarının kırıldığını anlattı. Ardından da, “Çocukların psikolojilerinin bozulduğu, hamile kadınların düşük riski dikkate alındığında olayın çok vahim olduğu bir gerçektir.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bu soru önergesini cevaplandırırken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Çukurca’da vatandaşın zarar görmemesi, çocukların rahat uyuması için attığı adımı açıkladı. Gönül, Çukurca’da top atışlarının terör örgütüne karşı icra edilen operasyonlarda teröristlerin kaçış istikametlerini kapatmak için yapıldığını söyledi.

Kaymakamlık ve Alay Komutanlığı’nın şikayet sahibi insanların evlerini ziyaret ettiğini ve zarar tespiti yapıldığını söyleyen Bakan Vecdi Gönül, şu bilgiyi verdi: “Söz konusu evlerde oluşan zararın maddi boyutunun tespiti çalışmalarının devam ettiği, fakir ve muhtaç durumda olan ailelere kaymakamlık tarafından ilk etapta erzak ve para yardımı yapıldığı öğrenilmiştir. Terörle mücadelede kullanılan silahlar, Çukurca ilçe merkezinden uzakta bulunan başka bir kışlaya mevzilendirilmiştir.”

Bu arada Çukurca’da oturan 11 çocuklu Selim Akar, “Obüs topları patlayınca camlarımız kırıldı, duvarlarımız çatladı. Çocuklarımız gece yarısı uyanıp korktular. Kendilerini yere attılar. Biz de çok korktuk.” dedi. Eşi Nazife Akar da, obüs toplarının patlamasından sonra çocukları uyutmakta zorluk çektiklerini söyledi. Selim Akar’ın çocuğu Namet ve Şaban ise özellikle akşamları top atışlarından dolayı kardeşlerinin ders çalışmakta güçlük çektiğini dile getirdi. Selim Akar, hasar gören evinin acilen yapılması için yardım beklediklerini vurguladı.

Aynı mahallede oturan ve ilköğretim okuluna giden Rojhat Durdu ise top seslerinden ders dahi çalışamadıklarını belirterek, en küçük bir gürültüden dahi korkar hale geldiklerini anlattı. Durdu, “Okula gittiğimizde dersi anlamakta sıkıntı çekiyoruz. Aklımız hep o patlamalarda kalıyor. Dışarıdan gelen en küçük bir sesten rahatsız oluyoruz. (Acaba yine top mu attılar) diye birbirimize soruyoruz. Bundan sonra inşallah bunlar olmaz da rahat rahat dersimize gireriz.” diye konuştu.

Müracaatlar üzerine obüs topları şehir merkezinden Irak sınırına kaydırıldı. Mahalleliler, yetkililerin ilgisine teşekkür ederek, bu gelişmeden büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.