Çukurova’nın gönüllü turizm elçisi Adana’ya geliyor

Mısır Firavunu Ramses ile tarihteki ilk antlaşmayı imzalayan Hitit İmparatoru Muvattali'nin Anadolu'daki en eski Hitit kabartmasının 'Sirkeli' kazısını yapan Zurich Bern Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirko Novák, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası'nın (ADRO) Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Kilikya'da Antik Kentler ve Sirkeli' konulu konferansa konuşmacı olarak katılm

Mısır Firavunu Ramses ile tarihteki ilk antlaşmayı imzalayan Hitit İmparatoru Muvattali’nin Anadolu’daki en eski Hitit kabartmasının ‘Sirkeli’ kazısını yapan Zurich Bern Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirko Novák, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası’nın (ADRO) Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Kilikya’da Antik Kentler ve Sirkeli’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere Adana’ya geliyor.

ADRO Başkanı İsa Akdağ, yaptığı açıklamada, 15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısı ile Çukurova’nın turizmde atağa kalkması ve kendini ispatlaması için bölgenin kültürel ve tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkartılıp tanıtılmasını sağlamak adına, ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti. Akdağ, şunları kaydetti:

“Bölge dinamizmini harekete geçirmek için sürekli faaliyetler yapmaktayız, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısı ile bir ilke imza attık ve bölgede ilk kez Çukurova Turizm Ödülleri adı ile yeni bir marka yarattık. Ayrıca, milli bilinci uyandırmak için 18 Mart Çanakkale zaferi dolayısı ile Tarihi Gerçekler Işığında Çanakkale Zaferi konulu konferans düzenledik. Bu kez de bölgenin asıl kılcal damarları olan ‘Kilikya’da Antik Kentler ve Sirkeli’ konulu konferansı düzenliyoruz. Bizim için önemli olan, Çukurova’nın tarihe malolmuş antik isminin ön plana çıkartılması yani Kilikya ismi. Kilikya, turizmde en az Likya kadar bir marka olmalıdır. Bölgemiz keşfedilmemiş Karun hazineleri kadar zengin ve değerli, ‘Dağlık Kilikya’ ve ‘Ovalık Kilikya’ olmak üzere farklı iki destinasyona sahip iki kanatlı kuş gibidir. Dünyanın hiçbir yerinde deniz, tarih ve doğanın iç içe geçtiği başka bir bölge bulamazsınız. Batıdan doğuya Akdenizi süsleyen gerdanlık gibi dizili antik kentler (Anemirium, Kanlıdivane, Cennet-Cehennem, Uzuncaburç, dünyada eşi benzeri olmayan Adam Kayalar, Soli Pompeipolis, Snt. Pavlus’un doğduğu şehir Tarsus ,Tepebağ, Yılankale, Anadolu’nun en eski antik kenti sayılan Anavarza, Kadeş Antlaşması’nın mimarı olan Muvattali’nin Sirkeli’deki rolyefi, Yumurtalık, liman kenti Magarsus ve daha niceleri.”

Karun hazineleri kadar zengin ve değerli olan Kilikya ve Ovalık Kilikya destinasyonlarını tanıtmak üzere Mısır Firavunu Ramses ile tarihteki ilk antlaşmayı imzalayan Hitit İmparatoru Muvattali’nin Anadolu’daki en eski Hitit kabartmasının ‘Sirkeli’ kazısını yapan dünyaca ünlü Zurich Bern Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirko Novák’ı Adana’ya getirteceklerini belirten Akdağ, ünlü profesörün, 16 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 14.00’te Ramazanoğlu Kültür Merkezi Yüreğir’de ‘Kilikya’da Antik Kentler ve Sirkeli’ konulu konferans vereceğini bildirdi. Akdağ, yıllarını Çukurova’ya verip Sirkeli kazısını yapan Novak’ın, her yıl yurt dışında ‘Sirkeli ve Çukurova Günleri’ etkinlikleri düzenleyerek, Çukurova’nın gönüllü turizm elçilik görevini üstlenmiş bir bilim adamı olduğunu ifade etti.

Akdağ, turizm haftası etkinlikleri kapsamında 17 Nisan 2014 Perşembe günü ücretsiz Yılankale, Anavarza, Kozan, Sirkeli, Magarsus, Eski Adana’yı (Tepebağ) kapsayan ‘Kilikya’da Antik Kentler Gezisi’ düzenlediklerini de kaydetti.